Roman Polański usunięty z grona przyznającego Cezary - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Roman Polański usunięty z grona przyznającego Cezary

Roman Polański usunięty z grona przyznającego Cezary

,

Roman Polański i 17 innych osób zostało wykluczonych z grona członków walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej przyznającego Cezary.

Poza Romanem Polańskim wykluczono między innymi Alaina Terziana, byłego przewodniczącego Akademii, Thomasa Langmanna, producenta oscarowego „Artysty”, który w 2019 roku został skazany za nękanie żony, a także Costa-Gavras i Regisa Wargniera, reżysera „Indochin”. Usunięte osoby to tzw. historyczni członkowie, którzy zostali włączeni do obrad walnego zgromadzenia we wrześniu tego roku ze względu na wybitne dokonania artystyczne.

Decyzja dotycząca wyłączenia 18 historycznych członków zgromadzenia została przyjęta ze skutkiem natychmiastowym przez liczące 182 osoby walne zgromadzenie 134 głosami. Akademia od dawna jest przedmiotem krytyki, w tym zarzutów o lekceważenie parytetów płci. Organizacje feministyczne od lat krytykują przede wszystkim oskarżonego o gwałt Romana Polańskiego. Oburzenie feministek wywołało 12 nominacji do Cezarów dla jego najnowszego filmu „Oficer i szpieg”, który do kin wszedł pod koniec ubiegłego roku.

Francuska Akademia Filmowa ogłosiła na swojej stronie internetowej, że po usunięciu 18 osób, jej kierownictwo jest teraz równe i demokratyczne. Nowe walne zgromadzenie składa się teraz ze 164 członków powołanych w wyniku wyborów – 82 kobiet i 82 mężczyzn. Usunięto osoby, które weszły w jego skład nie w wyniku wyborów, ale ze względu na osiągnięcia zawodowe. Walne zgromadzenie jest wybiera ponad 4,5 tys. filmowców.

Roman Polański zdobył największą liczbę nagród Francuskiej Akademii Filmowej w historii. W 1980 roku otrzymał Cezara za „Tess”, w 2003 za „Pianistę”, w 2011 za „Autora widmo”, a w 2014 roku za „Wenus w futrze”.

W 2018 roku Romana Polańskiego wykluczyła ze swoich szeregów przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Powodem wydalenia reżysera było oskarżenie o gwałt na 13-letniej Samanthcie Gailey w 1977 roku oraz trwające od tego czasu postępowanie karne przeciwko niemu. Reżyser odwołał się od decyzji akademii, ale sąd w Los Angeles oddalił jego apelację, uznając ją za bezzasadną.

Tagi

Zobacz więcej >