Roboty pomagają w bankach żywności - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Roboty pomagają w bankach żywności

Roboty pomagają w bankach żywności

,

USA: Z powodu pandemii, by chronić starszych wolontariuszy paczki dla niektórych banków żywności są pakowane przez roboty, a nie ludzi. Dowiedz się, jak maszyny pomagają podczas pandemii.

Zajmująca się sztuczną inteligencją firma Berkshire Grey, we współpracy z bankami żywności Greater Boston Food Bank w Bostonie i City Harvest w Nowym Jorku, stworzyła inicjatywę „Picking with Purpose”. Jej celem jest nakarmienie w bezpieczny sposób około 54 mln Amerykanów, których nie stać na zakup żywności w dobie pandemii koronawirusa.

Coraz więcej osób potrzebuje pomocy

Do tej pory co roku do pomocy przy przygotowywaniu żywności dla potrzebujących zgłaszało się wielu wolontariuszy – głównie seniorów i emerytów.

Zanim przyszła pandemia organizacja Greater Boston Food Bank karmiła około 300 ty. Bostończyków (na populację miasta liczącą 710 tys. osób). Teraz, łącznie z przedmieściami pomocy w zdobyciu pożywienia wymaga aż 700 tys. ludzi. Jak mówi szefowa banku żywności Carol Tienken: „obecnie musimy nakarmić całe miasto Boston, ponieważ tylu ludzi nie ma dostępu do żywności”.

W Nowym Jorku przed pandemią pomocy w zdobyciu jedzenia potrzebowało 1,5 mln. Teraz ta liczba wzrosła do 2 mln osób. Jak mówi Racine Droz, dyrektor ds. darowizn w City Harvest: „obserwujemy, że po pomoc zgłaszają się nowe rodziny, dzieci i ludzie, którzy wyglądają jak ty i ja, a także pozbawieni niedawno pracy”.

W tej sytuacji coraz trudniejsze staje się przygotowywanie żywności, bez narażania zdrowia wolontariuszy. Jak mówi szef firmy Berkshire Grey, wiele osób zgłaszających się z pomocą do banków żywności to takie, które teraz są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby, która w Stanach Zjednoczonych zabiła już ponad 250 tysięcy ludzi. W tym roku przy pakowaniu żywności zastąpią ich roboty.

Sterylne maszyny pakują żywność

W Bedford w stanie Massachusetts sterylne maszyny, wyposażone w ramiona z przyssawkami, gromadzą i sortują paczki z jedzeniem. Niewrażliwe na wirusa maszyny w ten sposób wykonują pracę, którą do tej pory robili ludzie. Jedynym zadaniem ludzi jest dostarczanie gotowych paczek do banków żywności i ich dystrybucja bezpośrednio do potrzebujących.

Firma Berkshire Grey podarowała bankom żywności 40,000 funtów (ponad 18 ton) paczek żywnościowych. Około 3 tysiącach paczek trafi do Nowego Jorku, a tysiąc do Bostonu. Łącznie dzięki współpracy robotów i ludzi nakarmionych zostanie w ten sposób około 16 tysięcy ludzi.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >