Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 - jak to działa?
Strona główna » Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?

16 maja 2022 roku zaczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Sprawdź, co trzeba zrobić, by dostać się do wybranej szkoły.

Termin rekrutacji

Rekrutacja w większości województw rozpoczyna się w poniedziałek, 16 maja, wyjątkiem są łódzkie i zachodniopomorskie, gdzie już trwa. Jest to termin składania wniosków przez uczniów szkół podstawowych, którzy wybierają placówki spośród szkół średnich, techników oraz szkół branżowych. Warto pamiętać, że kolejność wpływania wniosków nie ma znaczenia przy rekrutacji więc nie ma się co przejmować, jeśli w pierwszych dniach systemy będą przeciążone. Liczy się liczba punków, a nie termin złożenia wniosku. Termin zakończenia składania wniosków jest różny dla różnych województw i należy to sprawdzić w na stronach kuratorium właściwego dla miejsca zamieszkania i wybranej szkoły. Zazwyczaj wypada on między 19. a 20. czerwca.

Jak składać wnioski do szkół ponadpodstawowych?

Składanie wniosków odbywa się elektronicznie. Każdy uczeń w swojej szkole podstawowej otrzymuje adres strony, na której powinien to zrobić, a adres ten jest różny w zależności od regionu. Następnie uczniowie logując się na tej stronie składają wnioski do wybranych szkół. Login i hasło również otrzymują w swojej szkole podstawowej. W systemach całkowicie elektronicznych uczeń wypełnia jeden wniosek i wysyła go do wybranych szkół. W systemach tradycyjnych trzeba wydrukować wnioski wybranych szkół, wypełnić je a potem wysłać do placówek.

Do ilu szkół można złożyć wnioski?

Jeden uczeń może złożyć wnioski do 3 szkół, a w nich do dowolnej liczby klas, choć to zależy od regionu. Samorządy terytorialne mogą ustalić, że na ich terenie wnioski można składać na przykład do 5ciu szkół lub więcej – warto to sprawdzić w gminie. Wnioski składa się w kolejności preferencyjnej, czyli od najbardziej wymarzonej szkoły/klasy (pierwszego wyboru) aż do najmniej preferowanej.

Zasady rekrutacji – jak obliczyć punkty?

W rekrutacji liczy się liczba punktów, których można mieć maksymalnie 200. Im jest ich więcej, tym większe szanse na dostanie się do wybranej szkoły. Na sumę 200 składają się punkty za świadectwo, za osiągnięcia oraz za wyniki egzaminu ósmoklasisty, przy czym za egzamin można dostać maksymalnie 100 punktów. W punktach za świadectwo liczą się oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych przez wybraną szkołę.

18 punktów – ocena celująca

17 punktów – ocena bardzo dobra

14 punktów – ocena dobra

8 punktów – ocena dostateczna

2 punkty – ocena dopuszczająca

Punkty dodatkowe przyznawane są za:

7 punktów za świadectwo z czerwonym paskiem

3 punkty za udział w wolontariacie szkolnym

od 2 do 10 punktów, ale nie więcej niż 18 za udział w konkursach i olimpiadach wiedzy, osiągnięcia sportowe i artystyczne,

W egzaminie ósmoklasisty punkty z testów z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35 a z języka obcego przez 0,3. Suma wszystkich tych punktów liczy się przy naborze do szkół ponadpodstawowych.

Drugi etap rekrutacji

Wnioski do wybranych szkół można złożyć wcześniej, ale trzeba je uzupełnić o świadectwo i wyniki egzaminu ósmoklasisty. Tu również terminy są uzależnione od regionu, zazwyczaj trwa to od 24. czerwca do 11. – 15. lipca. Ponieważ wyniki egzaminu i świadectwo znacząco wpływają na liczbę otrzymanych punktów, w większości województw można wtedy zmienić wybrane szkoły, a w niektórych – tylko ich kolejność preferencyjną.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >