Rakieta SpaceX wybuchła, Elon Musk się cieszy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Rakieta SpaceX wybuchła, Elon Musk się cieszy

Rakieta SpaceX wybuchła, Elon Musk się cieszy

SpaceX: Rakieta mająca zawieźć ludzi na Marsa eksplodowała podczas testu. Mimo to Elon Musk ogłosił sukces.

Rakieta Starship model SN8 firmy SpaceX Elona Muska eksplodowała w środę podczas lądowania na pochylni. Mimo to właściciel firmy, jeden z najbogatszych ludzi świata, Elon Musk, ogłosił, że test zakończył się sukcesem.

Firma SpaceX, którą założył multimiliarder z RPA, oprócz programu Dragon, który obecnie skutecznie dostarcza ludzi i zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, rozwija też długofalowy plan lotu na Marsa. Jest to zresztą jeden z powodów, dla których Elon Musk założył to kosmiczne przedsiębiorstwo. Miliarder zapowiada też, że do 2050 roku, chce wysłać na Czerwoną Planetę… milion osób, które miałyby rozpocząć jej kolonizację. Pierwszym krokiem ku temu ma być właśnie program rakiet Starship.

Rakieta wybuchła, test się udał?

Podczas środowego testu Starship SN8 wystartował i osiągnął wysokość 13 km, po czym rozpoczął próbę lądowania, analogicznie do tego, jak robią to rakiety Falcon 9. W tym przypadku jednak próba lądowania się nie powiodła – rakieta nie była w stanie wyhamować i z dużą prędkością uderzyła w ziemię, kończąc test widowiskową eksplozją. Cały, trwający około dwie godziny test był transmitowany przez SpaceX na Twitterze. Poniżej można obejrzeć sam moment nieudanego lądowania:

Mimo zniszczenia rakiety Elon Musk ogłosił, że test zakończył się sukcesem. Już w listopadzie, gdy właściciel SpaceX zapowiadał to wydarzenie, oceniał szanse jego powodzenia na 30 procent. Zniszczenie statku kosmicznego nie było więc niczym niespodziewanym. Musk ogłosił na Twitterze, że sukcesem jest zebranie danych podczas próby. Za niepowodzenie lądowanie odpowiadać ma zbyt niskie ciśnienie w głowicy paliwowej, co przełożyło się na zbyt dużą prędkość podczas podejścia do lądowania.

Podsumowując środową próbę Elon Musk nazwał je „bramą do Marsa” i zapowiedział krótko: „Masie, nadchodzimy”.

Starship to dwustopniowy pojazd kosmiczny o łącznej wysokości 118 m i średnicy 9 m. Do budowy obu stopni pojazdu zamiast włókna węglowego użyta została stal nierdzewna. Udźwig rakiety na niską orbitę okołoziemską ma wynieść co najmniej 100 t. Oba stopnie statku będą zasilane silnikami Raptor.

Zobacz więcej >