Przepisy z PRL-u: Parówki w sosie musztardowym
Strona główna » Przepisy z PRL-u: Parówki w sosie musztardowym

Przepisy z PRL-u: Parówki w sosie musztardowym

,

Za czasów pustych półek sklepowych gospodynie chwytały się różnych metod, aby urozmaicić obiady. Sprawdź przepis na parówki w sosie musztardowym!

Kiedyś to były parówki…

Był to produkt, który relatywnie często „rzucano” do sklepów mięsnych, chociaż i wtedy trzeba było ustawić się po nie w ogonku. Nijak się miały do tych dzisiejszych cienkich, zawiniętych w folię paróweczek. Były grube – nieco grubsze od dzisiejszych kiełbas i zazwyczaj w naturalnym flaku, który i tak niektórzy obierali a największym rarytasem były parówki cielęce. Choć dziś są kojarzone jako danie raczej śniadaniowe, kiedyś gospodynie robiły z nich obiad, głównie dlatego, że były tańsze i łatwiej dostępne niż inne wędliny.

Składniki

Oprócz parówek potrzebne są składniki na sos musztardowy. Tak się składa, że ich akurat nie brakowało na półkach nawet w głębokim PRL-u. Potrzebne będą:

  • Musztarda (ok 2 łyżek)
  • Olej (ok 2 łyżek)
  • Śmietana (2 łyżki)
  • Mąka (łyżka)
  • Przyprawy: sól, cukier, pieprz
  • 2 szklanki wywaru mięsnego, może być z kostki.

Przepis na parówki gotowane w całości.

Wywar lub bulion zagotowujemy wraz z liściem laurowym i zielem angielskim, dodajemy do niego musztardę. Śmietanę rozcieramy z mąką w oddzielnym naczyniu, a kiedy nie będzie w niej już grudek, dodajemy do niej odrobinę ciepłego bulionu, mieszamy i powoli dodajemy do wywaru tak, aby śmietana się nie zważyła. Całość doprawiamy, dorzucamy parówki i gotujemy aż do zgęstnienia sosu. Podajemy z koperkiem lub pietruszką, albo bez dodatków.

Przepis „na bogato” z podsmażaniem

Przygotowujemy sos według przepisu powyżej z tym, że parówki kroimy na grube plastry, które podsmażamy na oleju na osobnej patelni. Dodajemy je do sosu i gotujemy w nim około 3 minut.

Z czym je podawać?

Tak przyrządzone parówki podajemy z ziemniakami i jarzynką, którą może być marchewką z groszkiem, samą marchewką lub samym groszkiem, pysznie będzie również z brokułami czy kalafiorem. Można podawać z ogórkiem kiszonym lub z buraczkami czy surówką z kiszonej kapusty lub z selera.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >