Przepis na idealne kopytka - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przepis na idealne kopytka

Przepis na idealne kopytka

,

To staropolskie danie jest prostym sposobem na tani i pyszny obiad. Sprawdź nasz przepis na idealne kopytka i dowiedz się, co zrobić, aby nie wyszły twarde.

Kopytka – polskie gnocchi

Kopytka, czyli krojone kluski są robione nie tylko w Polsce, ale również na Litwie czy Białorusi z tym, że tam są najpierw obsmażane a dopiero potem gotowane. Tak czy inaczej jest to bardzo proste i tanie danie nie wymagające wielu składników i czasami ratujące ziemniaki, których ugotowało ci się za dużo na obiad. Dobre kopytka są wtedy, kiedy są mięciutkie, dlatego sprawdź nasz przepis na idealne kopytka.

Składniki

Aby zrobić idealne kopytka, przygotuj:

  • kg obranych ziemniaków
  • 1 jajko
  • 200 g mąki pszennej

Idealne kopytka – co zrobić, żeby nie wyszły twarde?

Jeśli kopytka będą twarde to stracą wiele na uroku i smaku. Tajemnica ich miękkości to kilka trików:

  • odpowiednie ziemniaki – muszą być bogate w skrobia, nie wodniste
  • mała ilość mąki – najlepiej dodawaj ją partiami. Mąki powinno być tyle, żeby ciasto odklejało się od rąk – i nie więcej!
  • czas – wyrobione kopytka powinny od razu lądować w osolonym wrzątki. Jeśli będą długo leżały i czekały na gotowanie, to wyschną i wyjdą twarde.

Przepis na idealne kopytka

Ziemniaki ugotuj i poczekaj aż wystygną, następnie przepuść je przez maszynkę lub praskę. Nastaw w garnku wodę do gotowania klusek. Wymieszaj ziemniaki z jajkiem i połową mąki, dodaj szczyptę soli. Potem wyrabiaj ciasto dodając mąką partiami – kiedy ciasto przestanie kleić ci się do rąk, na stolnicy wysypanej mąką uformuj z niego 3 wałki. Wałki spłaszcz i odkrawaj od nich 4 cm kawałki. Wrzucaj je do osolonej, gotującej się wody, ale zmniejsz pod nią ogień. Do wody oprócz soli możesz dodać nieco oleju, aby kopytka się nie sklejały. Gotuj je partiami – po wypłynięciu powinny gotować się jeszcze półtorej minuty

Na słodko czy na słono? Odwieczny problem ludzkości

Są dwie szkoły podawania kopytek, i obie mają swoich zwolenników i przeciwników, którzy są gotowi bronić swej koncepcji kopytkowania. Jedni stoją na stanowisku, że jeśli kopytka – to tylko na słodko, z masłem, przyprażoną bułką tartą i cukrem, ewentualnie ze śmietaną. Fani wytrawnego sposobu na te kluski nie widzą kopytek inaczej jak ze skwarkami i prażoną cebulką, lub też w sosie grzybowym czy pieczeniowym. Co łączy zwolenników obu sposobów? Oczywiście miłość do kopytek!

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >