Barszcz wigilijny - przepis krok po kroku - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Barszcz wigilijny – przepis krok po kroku

Barszcz wigilijny – przepis krok po kroku

Wielu z nas nie wyobraża sobie Wigilii bez czerwonego barszczu. Najlepszy jest oczywiście na prawdziwym zakwasie buraczanym. Spróbuj samodzielnie ugotować barszcz wigilijny. Przepis jest prosty, a barszczyk smakuje wyśmienicie nie tylko w święta. Można przyrządzać go przez cały rok, a filiżanka gorącego barszczu znakomicie poprawia nastrój, zwłaszcza w chłodne jesienne i zimowe dni.

Składniki barszczu wigilijnego

  • 6 dużych buraków czerwonych
  • ok. pół litra zakwasu z buraków
  • 1-2 łyżeczki majeranku (może być więcej, jeśli lubimy)
  • sól, mielony pieprz, cukier, ew. sok z cytryny – do smaku

Na wywar warzywny:

  • 4 duże marchewki
  • 2 pietruszki
  • pół selera
  • duża cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 5-6 ziaren ziela angielskiego
  • 3-4 listki laurowe
  • 5-6 ziaren czarnego pieprzu
  • 2 litry wody

Sposób przygotowania

Buraki myjemy i nieobrane zawijamy każdy osobno w folię aluminiową, po czym pieczemy ok. 1-1,5 godziny w temp. 190 st. C. Sprawdzamy, czy już upieczone, wbijając w jeden z buraków nóż lub widelec – jeśli gładko wchodzi, znaczy, że gotowe.

Upieczone buraki wyjmujemy z pieca, czekamy, aż ostygną, po czym odwijamy z folii, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Uwaga! Buraki barwią dłonie – lepiej robić to w rękawiczkach.

Upieczone buraki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.
Upieczone buraki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Fot. Pixabay.com

Warzywa na wywar – marchewki, pietruszki, pół selera, cebulę i czosnek – obieramy, myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy 2 litrami wody i gotujemy ok. 40 minut, aż zmiękną. W połowie gotowania dodajemy przyprawy – ziele angielskie, listki laurowe i ziarna czarnego pieprzu. Po ugotowaniu ostrożnie wyławiamy z wywaru ugotowane marchewki, pietruszki i seler (możemy z nich zrobić np. klasyczną sałatkę jarzynową).

Do wrzącego wywaru dodajemy starte buraki, gotujemy jeszcze ok. 5 minut. Ugotowany wywar z burakami warto zostawić na kilka godzin – dzięki temu nasz wigilijny barszczyk będzie bardziej intensywny, ale nie jest to konieczne.

Przecedzamy wywar i dodajemy zakwas buraczany. Podgrzewamy do wrzenia, ale już nie gotujemy, bo barszcz straci swój piękny, czerwony kolor.

Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem, cukrem i ewentualnie sokiem z cytryny.

Czerwony barszcz możemy podać np. z wigilijnymi uszkami z grzybami lub kulebiakiem czy pasztecikami z kapustą i grzybami albo z gotowaną białą fasolą.

Co warto wiedzieć o barszczu wigilijnym, zanim zaczniesz go gotować?

Czy barszcz wigilijny gotuje się na zakwasie?

Barszcz najlepszy jest oczywiście na prawdziwym zakwasie buraczanym. Zakwas trzeba przygotować co najmniej kilka dni wcześniej.

Czy barszcz z dodatkiem zakwasu można gotować?

Barszcz z zakwasem podgrzewamy do wrzenia, ale już nie gotujemy, bo barszcz straci swój piękny, czerwony kolor.

Z czym można podać barszcz wigilijny?

Barszcz na Wigilię możemy podać np. z uszkami z grzybami lub pasztecikami czy kulebiakiem z grzybami i kapustą albo z gotowaną białą fasolą. Dobrze smakuje też z cebularzami.

Zobacz więcej >