Przejedzenie często towarzyszy świętom, kiedy pozwalamy sobie na więcej przy stole. Sprawdź, co robić w takim przypadku.
Przejedzenie – co to jest?
To sytuacja, kiedy zjedliśmy więcej niż żołądek jest w stanie strawić. Objawy przejedzenia są bardzo podobne do niestrawności, a następuje ono po bardzo obfitym posiłku bogatym w tłuszcze. Dlatego też przypadków przejedzenia jest szczególnie dużo w okresie świątecznym, kiedy jemy dużo tłustych potraw.
Objawy przejedzenia
Objawy są takie same jak przy niestrawności – bóle brzucha, zgaga, uczucie ciężkości, wzdęcia, zaparcia, mdłości czy biegunki, kłucie w okolicach brzusznych. Jeśli ktoś skarży się na takie dolegliwości, najprawdopodobniej się przejadł.
Leczenie
Na typowe świąteczne przejedzenie pomogą stare, domowe sposoby. Gorąca herbata ziołowa z mięty, pokrzywy lub dziurawca, herbata ze szczyptą cynamonu lub imbiru, kieliszek alkoholu ziołowego lub z pieprzem no i powstrzymanie się od dalszego jedzenia.
Kiedy przejedzenie jest niebezpieczne?
Przejedzenie samo w sobie nie jest groźne, ale w połączeniu z chorobami współistniejącymi bywa niebezpieczne. W czasie świąt nawet osoby chore, starsze lub będące na diecie zdrowotnej pozwalają sobie na więcej. Tymczasem przejedzenie w przypadku osób chorych na wątrobę, nadciśnienie, wrzody żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne dróg żółciowych i trzustki bywa bardzo niebezpieczne. Pilnować się powinny również osoby z kamicą nerkową i cukrzycą. Dlatego trzeba uważnie obserwować jak przejedzenie przebiega u osób starszych i chorych by w razie czego wezwać karetkę lub udać się na SOR. W czasie świąt karetki pogotowia często wzywane są do zawałów, których pierwsze objawy są podobne do objawów przejedzenia.
ZOBACZ TEŻ: