Przed laty zagrał Stasia Tarkowskiego. Tak wygląda dziś aktor z filmu „W pustyni i w puszczy” - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przed laty zagrał Stasia Tarkowskiego. Tak wygląda dziś aktor z filmu „W pustyni i w puszczy”

Przed laty zagrał Stasia Tarkowskiego. Tak wygląda dziś aktor z filmu „W pustyni i w puszczy”

Jako siedemnastolatek Tomasz Mędrzak wystąpił i w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. To właśnie rola Stasia Tarkowskiego przyniosła aktorowi największą sławę. Jak potoczyła jego się kariera?

Tomasz Mędrzak urodził się w Łodzi 18 grudnia 1954 roku. Już jako nastolatek pracował jako fotoreporter w „Świecie Młodych” oraz w tygodniku „Razem”. W 1979 roku ukończył łódzką Filmówkę, po czym związał swoje życie z teatrem. Jest nie tylko aktorem, ale również reżyserem.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Pierwsza rola aktora

Tomasz Mędrzak zadebiutował na wielkim ekranie jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Za namową brata spróbował swoich sił w castingu do ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. Choć aktor miał wówczas zaledwie siedemnaście lat i brakowało mu doświadczenia, pokonał innych kandydatów i zdobył rolę Stasia Tarkowskiego. To właśnie ona przyniosła mu największą popularność.

Ekranizacja książki, wyreżyserowana przez Władysława Ślesickiego, okazała się wielkim sukcesem. Tylko w okresie PRL-u film obejrzało aż 31 milionów widzów. Rok po premierze produkcji z materiałów powstałych w trakcie jej kręcenia stworzono czteroodcinkowy miniserial.

Zobacz także: Ewa Błaszczyk kończy 68 lat. Życie nieustannie stawia przed aktorką wyzwania

Tomasz Mędrzak w spektaklu „Odchodzić”. Źródło: commons.wikimedia.org/Jerzy Stalęga/CC BY-SA 3.0

Filmografia Tomasza Mędrzaka

Po skończeniu studiów aktor wystąpił tylko w kilku filmach. W 1979 roku wcielił się w jednego z braci Zakrzewskich w filmie „…droga daleka przed nami… ”. Wystąpił również w takich produkcjach, jak „Polonia Restituta” Bohdana Poręby, „Lustro” Krzysztofa Iwanowskiego czy „V. I. P.” Juliusza Machulskiego. Dużą sympatią widzów cieszyła się również jego rola w serialu telewizyjnym „Dom” Jana Łomnickiego.

Zobacz także: Emilia Krakowska nie miała zagrać w „Chłopach” Jagny. Nie uwierzycie, kto mógł to być!

Tomasz Mędrzak i Piotr Szwedes w spektaktu „Eksperyment Adam i Ewa”. Źródło: commons.wikimedia.org/Jerzy Stalęga/CC BY-SA 3.0

Pasjonat teatru

Prawdziwą miłością Tomasza Mędrzaka jest teatr. W ciągu swojej długoletniej kariery aktor wystąpił w wielu różnorodnych spektaklach. Przez 30 lat był związany z warszawskim Teatrem Ochoty – najpierw pracował tam jako aktor, a w 1996 roku objął funkcję dyrektora placówki. Ze stanowiska ustąpił w 2009 roku.

Całe moje życie zawodowe było związane właśnie z tym teatrem. Tam realizowałem swoją wizję teatru – teatru, który powinien dla jego twórców być misją. Ten teatr był dla mnie dziełem życia – powiedział Tomasz Mędrzak w rozmowie z „Dziennikiem”.

Po zakończeniu współpracy z warszawską placówką Tomasz Mędrzak założył stowarzyszenie teatr tm. Jego celem jest propagowanie teatru jako syntezy wszystkich sztuk: literatury, muzyki i plastyki. W wystawianych przez organizację spektaklach grali między innymi Witold Pyrkosz, Katarzyna Łaniewska, Krzysztof Kiersznowski, Cezary Morawski i Agnieszka Sitek.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >