Właśnie zaczęły się próbne matury, które potrwają do 21 grudnia. egzamin ma w tym roku nową formułę. Sprawdź, jak wygląda próbna matura 2023
Próbna matura 2023 – pierwszy taki rocznik
W 2023 roku do matury po raz pierwszy przystąpią uczniowie, którzy kończyli 4-letnie liceum w oparciu o nową podstawę programową. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze egzaminacyjne, które rozesłała do szkół. Próbna matura 2023 przeprowadzana będzie ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych na wszystkich poziomach. Udział w próbnym egzaminie był dla szkół dobrowolny, jednak CKE rekomendowała, aby szkoły się do niego zgłaszały u przeprowadzały próbne testy w warunkach możliwie zbliżonych do tych, jakie będą panowały na maturze właściwej.
Na czym polega nowa formuła egzaminu?
Maturzyści z tego rocznika przystąpią obowiązkowo trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego. Język obcy obowiązkowy będzie na poziomie podstawowym, a dla chętnych na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego uczniowie przystąpią do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru zdawanego na poziomie rozszerzonym. Osoby zainteresowane będą mogły zdawać więcej takich egzaminów z wybranych przedmiotów, jednak nie więcej niż pięciu. Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. W języku polskim obowiązuje dłuższa lista lektur, a na egzaminie ustnym z tego przedmiotu uczeń będzie losował zestaw zadań, a nie jedno – jak do tej pory.
Próbna matura 2023 – harmonogram
Harmonogram próbnej matury w nowej formule wygląda następująco:
- 12 grudnia rano – język polski poziom podstawowy
- 13 grudnia rano – język angielski poziom podstawowy, po południu – język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski, wszystkie na poziomie podstawowym.
- 14 grudnia rano – matematyka poziom podstawowy, po południu: filozofia, historia muzyki, język kaszubski, łacina i kultura antyczna, języka łemkowski i języki mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) – wszystkie na poziomie podstawowym.
- 15 grudnia rano – język polski na poziomie rozszerzonym, a po południu język francuski i niemiecki na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 16 grudnia rano język angielski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, a po południu fizyka, historia sztuki i wiedza o społeczeństwie.
- 19 grudnia rano – matematyka na poziomie rozszerzonym, po południu: geografia, język hiszpański na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym oraz języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
- 20 grudnia rano – biologia, a po południu – z informatyka, język rosyjski i włoski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 21 grudnia rano chemia, a po południu historia
Arkusze dostępne na stronie CKE
Centralna Komisja Egzaminacyjna w dniu, w którym będą odbywać się egzaminy udostępni ich arkusze na swojej stronie cke.gov.pl,. W zależności od pory próbnej matury zrobi to o godzinie 9:00 i 14:00. Chodzi o to, aby umożliwić wzięcie udziału w teście diagnostycznym również tym uczniom, którzy nie będą mogli stawić się w szkole. Maturę próbną 2023 będą sprawdzali nauczyciele ze szkół macierzystych uczniów, przy czym CKE nie rekomenduje stawiania ocen. Chodzi o to, aby zdiagnozować stan przygotowania uczniów do właściwej matury.
ZOBACZ TEŻ: