Popiół z kominka – jak go wykorzystać?
Strona główna » Popiół z kominka – jak go wykorzystać?

Popiół z kominka – jak go wykorzystać?

,

Można wyrzucać popiół z kominka ale po co, skoro można go wykorzystać w duchu zero waste. Sprawdź, do czego może się przydać.

Popiół drzewny i jego właściwości.

Popiół pozostały po paleniu drzewa ma wiele wartościowych składników, takich jak fosfor, magnez, krzem a przede wszystkim wapń. Ma też właściwości ścieralne i polerujące, dlatego może się jeszcze przydać w domu i w ogrodzie.

Zdrowy nawóz.

Ponieważ zawiera dużo wapnia, świetnie nadaje się do odkwaszania gleby. Można go sypać bezpośrednio pod rośliny, najlepiej mieszając z glebą na głębokość około 10 cm, ale można nim też posypać trawnik. Ponieważ jest bardzo lekki, nie sypmy go jednak w wietrzny dzień, a po posypaniu podlejmy wodą. Uważajmy też, aby nie przesadzić – maksymalna ilość popiołu to 10 kg w ciągu roku na powierzchnię 1000 m. kwadratowych. Świetnie się też sprawdzi jako składnik kompostu, gdzie po prostu możemy go wysypywać.

Nawóz z popiołu – kiedy stosować a kiedy nie?

Ponieważ popiół odkwasza glebę, nie nawozimy nim roślin kwasolubnych, czyli borówek, rododendronów, hortensji, jagód czy roślin iglastych. Nie sypiemy go też na świeżo zasiane rośliny. Ponieważ nie zawiera azotu, świetnie sprawdzi się jako nawóz jesienny, kiedy to ziemi nie należy traktować azotem.

Popiół kontra ślimaki

Ślimaki nie lubią popiołu, który stanowi dla nich zaporę nie do przebycia. Przykleja się on do ich śluzu i bardzo utrudnia życie. Dlatego warto rozsypać „ścieżki” z popiołu wokół roślin szczególnie lubianych przez ślimaki – sałaty, kapusty, rzodkiewek. Będzie to na pewno zdrowsze dla naszych grządek niż używanie środków chemicznych.

Ściera, czyści, poleruje…

Ścieralne właściwości popiołu były dawniej wykorzystywane w kuchni do polerowania sztućców czy garnków. Przywracał rodowym srebrom dawny blask, a nasi przodkowie wykorzystywali go do robienia mydła a nawet mycia zębów. Dziś to raczej propozycja dla tych, którzy chcą być eko i unikają stosowania środków chemicznych.

Do jakich odpadów wyrzucać popiół?

Jeśli jednak nie potrzebujemy popiołu do żadnego z powyższych zadań, trzeba go zutylizować. Mimo, że powstaje ze spalania biomasy, nie wyrzucamy go do odpadów typu bio. Worki z popiołem wrzucamy do odpadów zmieszanych pilnując przy tym, aby całkowicie wystygł przed wyrzuceniem tak, by nie stał się przyczyną pożaru.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

ZOBACZ TEŻ:

Tagi

Zobacz więcej >