Pomoc dla samotnych seniorów podczas pandemii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pomoc dla samotnych seniorów podczas pandemii

Pomoc dla samotnych seniorów podczas pandemii

Sprawdź, w jaki sposób samotni seniorzy mogą się chronić przed zarażeniem koronawirusem. Przedstawiamy poradę, jak uzyskać pomóc dla osób samotnych, dla których zarażenie się może być najbardziej niebezpieczne.

COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz cierpiących na choroby współistniejące. Dlatego powinny one ograniczyć potencjalne możliwości zarażenia się. Często mogą liczyć na pomoc bliskich lub sąsiadów. Co jednak moją począć osoby, które nie mają bliskich albo z różnych innych powodów nie mają do kogo się zwrócić?

Godziny dla seniora

Obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie obowiązują godziny dla seniora. Oznacza to, że w tych godzinach mogą robić zakupy wyłącznie osoby od 60. roku życia. Dlatego, jeśli senior musi wyjść w życiowych sprawach z domu, to powinien to robić w tych godzinach, gdzie teoretycznie będzie mniej narażony na niebezpieczeństwo.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Seniorzy, którzy nie chcą się narażać wychodząc na dwór, a nie mają nikogo bliskiego, kogo mogliby poprosić o pomoc np. w zakupach czy wyjściu z psem na spacer, mogą zwrócić się o pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Realizują go lokalne ośrodki pomocy społecznej. Program jest realizowany do 31 grudnia 2020 r.

Jak uzyskać pomoc?

Program przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 70. rok życia. W szczególnych wypadkach (stan zdrowia, sytuacja rodzinna i społeczna) mogą z niego korzystać młodsze osoby. O tym, czy pomoc mogą uzyskać osoby, które nie ukończyły 70. roku życia, zdecyduje ośrodek pomocy społecznej. Pomoc obejmuje zrobienie zakupów (należy pamiętać, że koszty zakupów pokrywa senior), wyjście z psem, pomoc przy niektórych sprawach urzędowych itp. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych.

  • Senior musi zadzwonić na ogólnopolską infolinię pod numerem 22 505 11 11. Może też zgłosić się bezpośrednio do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej.
  • Przyjmujący zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego ośrodka pomocy społecznej.
  • Teraz do seniora dzwoni pracownik pomocy społecznej, który weryfikuje zgłoszenie i ustala, jakiej pomocy można seniorowi udzielić.

Należy pamiętać, że pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów odbywa się pięć dni w tygodniu, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej.

Jak nie dać się oszukać

Po zgłoszeniu pomocy na infolinii senior powinien zapisać datę i godzinę rozmowy telefonicznej. Kiedy w jego sprawie oddzwoni pracownik ośrodka pomocy społecznej, poda datę i godzinę pierwszej rozmowy, żeby udowodnić, że nie jest oszustem. Potem potwierdza, czy seniorowi potrzebna jest pomoc. W trakcie rozmowy powie seniorowi, jak nazywa się osoba, która przyjdzie mu pomóc – poda jej imię i nazwisko.

Kiedy wolontariusz przyjdzie zrobić seniorowi zakupy, poprosi seniora o pieniądze przed dokonaniem zakupów – będzie musiał się przedstawić, żeby udowodnić, że to nie oszust. Jeśli senior chce się rozliczać za zakupy inaczej, musi to wcześniej uzgodnić z ośrodkiem pomocy społecznej.

Jeśli senior ma jakiekolwiek wątpliwości, albo chce o cokolwiek dopytać, może zawsze zadzwonić do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej i upewnić się lub uzgodnić szczegóły przed wizytą wolontariusza.

Jak samotni seniorzy mogą uzyskać pomoc?

Do kogo mogą się zwrócić o pomoc samotni seniorzy?

Senior musi zadzwonić na ogólnopolską infolinię pod numerem 22 505 11 11. Może też zgłosić się bezpośrednio do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej.

Jak mogą nam pomóc pracownicy ośrodka pomocy społecznej?

Mogą zrobić zakupy, wyprowadzić psa lub pomóc w załatwieniu spraw urzędowych, które nie wymagają okazania dowodu tożsamości.

Jak seniorzy mogą uniknąć zarażenia?

Osobom po 70. roku życia zaleca się w miarę możliwości niewychodzenie z domu. Jeśli muszą zrobić zakupy, mogą korzystać z godzin seniora: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00.


Najpopularniejsze

Zobacz więcej >