Dzisiejsi nastolatkowie już tego nie pamiętają, ale kiedyś przed rozpoczęciem seansu filmowego w kinach wyświetlano nie blok reklamowy, ale Polską Kronikę Filmową. Pierwszą wyemitowano 78 lat temu – 1 grudnia 1944 roku.
Cotygodniowy magazyn filmowy
Polska Kronika Filmowa (PKF) był to cotygodniowy magazyn filmowy, który emitowano w latach 1944–94. Kroniki wyświetlano w kinach przed rozpoczęciem seansów, a realizowała je warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. PKF miała kontynuować przerwaną działalność przedwojennej Kroniki Filmowej Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT), lecz realizowana była w zupełnie innym stylu. Na poszczególne odcinki składały się informacje o najważniejszych wydarzeniach w kraju, przede wszystkim z zakresu życia kulturalnego, sportowego, gospodarczego i społecznego. Były one kroniką bieżących wydarzeń, ale jednocześnie oficjalnym instrumentem propagandowym władz PRL, zwłaszcza w czasach stalinowskich. Często były tam zamieszczane materiały propagandowe, ale także relacje z wydarzeń kulturalnych i sportowych. Stałym punktem niemal każdego odcinka były materiały żartobliwe. Wiadomości czy relacje zagraniczne pojawiały się w Kronice sporadycznie. W latach 70. XX wieku Polska Kronika Filmowa wymieniała się materiałami z 48 kronikami zagranicznymi, przede wszystkim z krajów socjalistycznych, z ZSRR, Czechosłowacją czy NRD, ale także z Anglią, RFN i Francją. Odcinki trwały po 10 minut i składały się z kilku różnych tematów, choć zdarzały się kroniki w całości poświęcone jednemu tematowi (np. świętu 1 maja). PKF była także emitowana w Telewizji Polskiej i miała nawet stałe miejsce w ramówce programu.
Lektorzy Polskiej Kroniki Filmowej
Mocnym punktem Polskiej Kroniki Filmowej byli znakomici lektorzy czytający teksty, wśród nich wielu wybitnych aktorów. Lektorami Kroniki byli m.in.: Władysław Hańcza (w latach 1944-46), Andrzej Łapicki (w latach 1946-1956), Jeremi Przybora (w latach 1951-52), Piotr Fronczewski (1971), Tadeusz Sznuk (1975).
Kompozytorem charakterystycznego sygnału dźwiękowego Polskiej Kroniki Filmowej był Władysław Szpilman.
Od stycznia 1995 roku przestano wyświetlać Kronikę w kinach, lecz programy rejestrujące najważniejsze wydarzenia w kraju realizowano jeszcze do 2012 roku.