Pogrzeb królowej Elżbiety II – kiedy nastąpi i gdzie będzie transmitowany? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pogrzeb królowej Elżbiety II – kiedy nastąpi i gdzie będzie transmitowany? [Wyjaśniamy]

Pogrzeb królowej Elżbiety II – kiedy nastąpi i gdzie będzie transmitowany? [Wyjaśniamy]

,

Dowiedz się szczegółów na temat planowanego pogrzebu Elżbiety II. Wyjaśniamy, kiedy i gdzie będzie miał miejsce oraz w jakiej telewizji będzie transmitowany.

W czwartek wieczorem cały świat obiegła smutna wiadomość, że brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w swojej posiadłości Balmoral. Monarchini miała 96 lat. Poniżej wyjaśniamy, jak będzie wyglądał pogrzeb królowej i gdzie będzie transmitowany.

Najdłużej panująca monarchini

Brytyjska królowa była drugą najdłużej panującą monarchinią w historii ludzkości. Wcześniej władzę sprawował dłużej jedynie król Ludwik XVI, który zasiadał na francuskim tronie przez 72 lata i 110 dni (w latach 1643-1715). Elżbieta II była najdłużej panującą brytyjską monarchinią i rządziła Wielką Brytanią ponad 70 lat. Tron objęła po śmierci swojego ojca Jerzego VI, 6 lutego 1952 roku, mająca wówczas 25 lat Elżbieta stała się królową. Koronacja królowej Elżbiety odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Obecnie, wraz ze śmiercią królowej na brytyjskim tronie zastąpił ją jej syn, książę Karol, który po koronacji będzie znany jako król Karol III.

Kiedy pogrzeb królowej?

Z chwilą śmierci Elżbiety II wdrożono protokół znany jako „Operacja London Bridge”, regulujący postępowanie w przypadku odejścia królowej oraz jednoczesne przejmowanie władzy przez jej następców. Poszczególne kroki są szczegółowo opisane. Dzień śmierci królowej nieoficjalnie znany jest jako Dzień D (D-Day), a każdy kolejny dzień będzie liczny jako D-Day+1, D-Day+2 i tak dalej. Wiadomo już jednak, że jako D-Day ustalono nie czwartek, lecz dzień dzisiejszy – piątek, i to od niego liczone będą kolejne dni. Oficjalna data pogrzebu ma zostać podana wkrótce, jednak według Operacji London Bridge ma on mieć miejsce D-Day+10, więc po dzisiejszej korekcie powinien to być 19 września.

Jak zorganizowany będzie pochówek? [Krok po kroku]

Dzisiaj, czyli w piątek 9 września trumna z ciałem królowej zostanie wystawiona w sali balowej w Balmoral Castle. Trumna będzie pokryta kwiatami, które będą zmieniane codziennie. Następnie, w sobotę 10 września trumna trafi do rezydencji Holyrood w Edynburgu. W niedzielę 11 września dzieci i wnuki królowej przejdą w procesji z Holyrood do Katedry św. Idziego w Edynburgu, gdzie trumna z ciałem Elżbiety II zostanie wystawiona przez 24 godziny. Mieszkańcy będą mogli złożyć jej hołd.

W poniedziałek 12 września ciało królowej zostanie przewiezione karawanem z katedry do królewskiego pociągu, na pokładzie którego zostanie przewiezione do Londynu. We wtorek 13 września trumna dotrze do stolicy Wielkiej Brytanii, na stację St. Pancras, po czym zostanie przewieziona do Westminsteru. Trasę przejazdu konduktu najprawdopodobniej będą obserwować miliony poddanych Jej Królewskiej Mości. W środę 14 września trumna zostanie wystawiona w Westminster Hall, gdzie przez kolejnych 5 dni będzie strzeżona przez wartę honorową. 10 dni po śmierci królowa Elżbieta II zostanie pochowana.

Gdzie odbędzie się pogrzeb Elżbiety II?

Pogrzeb zorganizowany zostanie w Katedrze Westminsterskiej i wezmą w niej udział członkowie rodziny królewskiej, oficjalni przedstawiciele brytyjskiego rządu oraz 15 innych państw, których głową formalnie jest brytyjski monarcha. W trakcie pogrzebu przewidziane są dwie minuty ciszy. Królowa spocznie w Kaplicy Króla Jerzego VI – tam, gdzie pochowany jest jej ojciec, król Jerzy VI, jej matka siostra Małgorzata oraz mąż – Książę Filip.

Gdzie będzie można obejrzeć pogrzeb królowej Elżbiety II?

Pogrzeb będzie transmitowany przez wszystkie najważniejsze telewizje informacyjne z całego świata. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale z pewnością uroczystości będą transmitowane w Polsce w telewizji TVN24, Polsat News, TVP Info oraz – przynajmniej przez pewien czas – najprawdopodobniej w otwartych kanałach telewizyjnych, choć nie jest to jeszcze potwierdzone.

Czytaj też:

Szukasz więcej informacji? Włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

2 odpowiedzi na „Pogrzeb królowej Elżbiety II – kiedy nastąpi i gdzie będzie transmitowany? [Wyjaśniamy]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >