Podróże: Jak zadbać o bezpieczeństwo niezaszczepionych dzieci podczas wyjazdu? [Ekspert radzi] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Podróże: Jak zadbać o bezpieczeństwo niezaszczepionych dzieci podczas wyjazdu? [Ekspert radzi]

Podróże: Jak zadbać o bezpieczeństwo niezaszczepionych dzieci podczas wyjazdu? [Ekspert radzi]

,

Dowiedz się, jak podczas wyjazdu wakacyjnego zadbać o zdrowie swoich dzieci, które nie są zaszczepione na COVID-19. Porady przygotował epidemiolog prof. William C. Miller.

Jesteś zaszczepiony, ale twoje dzieci nie? Zastanawiasz się, czy można wyjechać z nimi na urlop i jak zapewnić im ochronę przed COVID-19? Dla rodziców zmagających się z tego typu dylematem telewizja CNN przygotowała odpowiedni poradnik. Jego autorem jest epidemiolog, prof. William C. Miller z uniwersytetu stanowego w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Oto najważniejsze porady dotyczące bezpiecznego wyjazdu wakacyjnego z dziećmi w dobie pandemii koronawirusa.

Obecnie najmłodsze osoby uprawnione do przyjmowania szczepionki na COVID-19 to 12-latki. Jednak co robić, jeśli planujemy wyjeżdżać z młodszymi dziećmi, które nie mogą jeszcze być zaszczepione? Pamiętajmy, że ryzyko zachorowania na COVID-19 określa między innymi nasze zachowanie, miejsce do którego jedziemy i to, kogo tam spotkamy. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, możemy zaplanować wyjazd w ten sposób, żeby uczynić ryzyko zarażenia się koronawirusem jak najmniejszym.

Jakie ryzyko COVID-19 niesie dla dzieci?

Dzieci z reguły łagodniej niż dorośli przechodzą koronawirusa i znacznie rzadziej z jego powodu umierają. Jednak dochodzi również do takich przypadków – na przykład w USA doszło już do niemal 500 zgonów dzieci w wieku do 17 lat. Niektóre dzieci odczuwają też na długotrwałe skutki choroby – wciąż nie do końca zbadane. Jednak ważne jest również to, że nawet jeśli dzieci przejdą COVID-19 bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, to mogą przenosić wirusa na inne dzieci i osoby dorosłe.

Podróż samochodem bezpieczniejsza niż samolotem?

Podróżując częściej spotykamy innych ludzi niż podczas codziennego życia. To sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo narażenia się na zakażenie. Wybierając drogę lotniczą rodziny muszą rozważyć, ile osób podczas podróży spotkają oraz jak bardzo będą narażeni na zakażenie na lotnisku czy w samym samolocie. Na lotnisku – w zamkniętym pomieszczeniu – kłębi się tłum obcych osób, często z wielu stron świata. W samolocie z kolei członkowie rodziny mogą spędzić kilka godzin siedzieć przy obcych osobach, z których nie wszystkie mogą przestrzegać restrykcji, np. dotyczących noszenia maseczek.

Za bezpieczniejsze uważa się podróżowanie samochodem – w tym przypadku na kontakt z obcymi osobami jesteśmy narażeni znacznie rzadziej, np. podczas przerw w podróży czy w trakcie zatrzymania się na posiłek w przydrożnej restauracji.

Kierunek podróży a ryzyko zakażenia

Przed wyjazdem warto sprawdzić sytuację w miejscu docelowym – czy odnotowuje się tam wzrost czy spadek zachorowań lub liczbę występowania groźnych wariantów koronawirusa, takich jak Delta. Jeśli odnotowuje się tam wzrost przypadków zakażeń, lepiej zmienić cel podróży. Lepiej też unikać miejsc z niskim poziomem zaszczepienia u lokalnej ludności – są one mniej bezpieczne.

Sprawdź też:

Jakiego rodzaju zgromadzenia są bezpieczne?

Podczas podróży dochodzi do kontaktów z obcymi, nieznanymi ludźmi, których nie spotykamy u siebie. Epidemiolodzy takie interakcje nazywają „miksowaniem” – zwiększa to ryzyko natrafienia na kogoś zarażonego COVID-19. Przy miksowaniu ważny jest czas spędzony w towarzystwie obcych ludzi – im dłuższy masz z nimi kontakt, tym większe zachodzi ryzyko zakażenia. To samo dotyczy szczepień – im więcej wśród spotykanych osób jest niezaszczepionych, tym ryzyko jest większe. I analogicznie: im więcej osób, z którymi się spotykasz jest zaszczepionych, tym ryzyko zakażenia jest mniejsze.

Jakie rodzaje aktywności są bezpieczne?

Generalnie przebywanie na dworze, na świeżym powietrzu jest bezpieczniejsze niż pobyt w czterech ścianach. Wewnątrz pomieszczeń wirus może się utrzymywać przez dłuższy czas, a na powietrzu szybciej się rozprasza, redukując niebezpieczeństwo zarażenia.

Jednak trzeba uważać na sytuacje, gdy na powietrzu duża liczba ludzi przez dłuższy czas znajduje się blisko siebie. Ryzykowne może być na przykład siedzenie lub stanie przez kilka godzin obok innych, np. podczas festiwalu muzycznego czy imprezy sportowej, zwłaszcza jeśli ludzie nie przestrzegają obowiązku noszenia maseczek. Dla dzieci bawiących się na dworze mniej bezpieczne są takie aktywności jak np. zapasy na trawie, za to bezpieczniejsze od nich są gra w piłkę nożną czy rzucanie sobie frisbee.

Jak obniżyć ryzyko?

Każdy rodzić przed wyjazdem musi sam ocenić ryzyko dla swoich dzieci i samemu podjąć decyzję, czy warto. Podróżowanie na pewno sprawi, że przynajmniej częściowo będziemy wystawieni na ryzyko zakażenia. Jednak można to ryzyko zmniejszać przez takie zachowania jak:

  • noszenie maseczek na twarzy wewnątrz pomieszczeń wszędzie tam, gdzie się da;
  • noszenie maseczek również na świeżym powietrzu, jeśli jesteśmy w większej grupie osób;
  • przed wyjazdem członkowie rodziny powinni też szczerze omówić swoje oczekiwania i obawy oraz ustalić określone zasady zachowania podczas wyjazdu i później się ich trzymać.

Wyjazd wakacyjny z niezaszczepionymi dziećmi – o czym pamiętać?

Jaka podróż jest bezpieczniejsza: samochodem czy samolotem?

Jeśli chodzi o ryzyko zarażenia się koronawirusem to za bezpieczniejsze uważa się podróżowanie samochodem – w tym przypadku na kontakt z obcymi osobami jesteśmy narażeni znacznie rzadziej.

Gdzie warto pojechać, żeby dzieci były bezpieczniejsze?

Przed wyjazdem warto sprawdzić sytuację w miejscu docelowym – czy odnotowuje się tam wzrost czy spadek zachorowań lub liczbę występowania groźnych wariantów koronawirusa, takich jak Delta. Jeśli odnotowuje się tam wzrost przypadków zakażeń, lepiej zmienić cel podróży.

Bezpieczniej w hotelu czy na świeżym powietrzu?

Generalnie przebywanie na dworze, na świeżym powietrzu jest bezpieczniejsze niż pobyt w czterech ścianach. Wewnątrz pomieszczeń wirus może się utrzymywać przez dłuższy czas, a na powietrzu szybciej się rozprasza, redukując niebezpieczeństwo zarażenia.

Zobacz więcej >