Podbiła serca widzów jako panna Marynia. Na pierwszym miejscu Anna Nehrebecka stawiała rodzinę - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Podbiła serca widzów jako panna Marynia. Na pierwszym miejscu Anna Nehrebecka stawiała rodzinę

Podbiła serca widzów jako panna Marynia. Na pierwszym miejscu Anna Nehrebecka stawiała rodzinę

Anna Nehrebecka jest jedną z najbardziej znanych polskich aktorek. Rozpoznawalność przyniosły jej występy w licznych przedstawieniach teatralnych i serialach. Dziś gwiazda obchodzi swoje 76. urodziny. Jak potoczyła się jej kariera?

Anna Nehrebecka przyszła na świat 16 grudnia 1947 roku w Bytomiu. O karierze aktorskiej marzyła już od najmłodszych lat. Przyszła gwiazda wychowywała się w artystycznej rodzinie – jej matka występowała przed laty na scenie Reduty, a wuj współpracował z teatrem w Wilnie. Dziadkiem kobiety był natomiast Władysław Kiersnowski, który pod pseudonimem Mario Alma przez ponad dekadę śpiewał w mediolańskiej La Scali.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Anna Nehrebecka szybko zaczęła robić karierę. Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas studiów

W 1969 roku Anna Nehrebecka ukończyła naukę w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Okres studiów był dla niej przełomowy nie tylko ze względu na zdobywanie wykształcenia. Właśnie wtedy aktorka poznała swojego pierwszego męża – Gabriela Nehrebeckiego. Choć gwiazda myślała wówczas, że znalazła miłość na całe życie, związek ze starszym o dekadę aktorem rozpadł się po zaledwie pięciu latach.

Nie brałam ślubu z powodu zauroczenia. Wydawało mi się, że to będzie do końca życia. Nie wychodziłam za aktora, wydawało mi się, że za człowieka. Ale nie udało się. Nie życzę nikomu takich doświadczeń. Nie są przyjemne – wspominała swoje małżeństwa aktorka w wywiadzie z „Vivą!”.

Po rozwodzie Anna Nehrebecka myślała nad powrotem do swojego panieńskiego nazwiska. Ten radyklany dla jej dalszej kariery krok odradził jej jednak Jan Kobuszewski. Zdaniem aktora, zmiana przekreśliłaby cały dotychczasowy dorobek sceniczny artystki. Gwiazda miała już wówczas na swoim koncie pierwszą rolę filmową w adaptacji powieści „Duch z Canterville”, a także wiele występów teatralnych.

Zobacz także: Bohdan Smoleń bawił Polaków. Nigdy nie śmiał się ze swoich żartów

To ona grała Marynię w „Rodzinie Połanieckich”. Aktorką zachwycały się rzesze widzów

Kariera Anny Nehrebeckiej szybko nabrała rozpędu. W 1969 roku aktorka rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Warszawie, z którym związana jest do dziś. Największą popularność zyskała jednak dopiero w połowie lat 70. Gwiazda zagrała wówczas w takich znanych produkcjach, jak „Droga” Sylwestra Chęcińskiego, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Doktor Judym” Włodzimierza Haupe czy „Polskie drogi” Janusza Morgensterna.

Dużą sławę zapewniła aktorce także rola w filmie „Rodzina Połanieckich”. Nehrebecka wcielała się w nim w Marynię Pławicką, a u jej boku występowały takie gwiazdy, jak Andrzej May, Jan Englert, Alicja Jachiewicz czy też Teresa Lipowska.

Zobacz także: Eugeniusz Romer pokochał góry. Jego imieniem nazwano jeden z lodowców

To dla niego Anna Nehrebecka zawiesiła karierę

Swojego drugiego męża Anna Nehrebecka poznała całkiem przypadkowo. Aktorka kończyła właśnie zdjęcia do „Rodziny Połanieckich” i natrafiła na młodego prawnika, przechadzając się po plaży w Dębkach. Między aktorką i jej wybrankiem szybko zaiskrzyło. Już po dwóch miesiącach Iwo Byczewski poprosił gwiazdę o rękę. Na ślubnym kobiercu stanęli, gdy w Polsce panowała zima stulecia.

Małżeństwo doczekało się dwóch córek: Agaty oraz Magdaleny. Podczas gdy aktorka poświęcała się działalności w Solidarności i jeździła po kraju z poetyckimi recytacjami, opiekę nad dziećmi sprawował właśnie jej mąż. Gdy upadł komunizm, role się jednak odwróciły. Iwo Byczewski został wówczas powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, a następnie został ambasadorem Polski w Brukseli dlatego cała rodzina wyemigrowała z kraju.

Zakładając rodzinę, wiedziałam, że będzie dla mnie najważniejsza. Nie wyobrażałam sobie siebie bez męża i dzieci. A one to największa życiowa odpowiedzialność: dawanie początku kolejnemu pokoleniu – powiedziała aktorka w rozmowie z czaspismem „Claudia”.

Zobacz także: Krzysztof Dzikowski stworzył wiele niezapomnianych hitów. Najsłynniejsze utwory [TOP 10]

Anna Nehrebecka wróciła do Polski w 2007 roku. Dziś jest jedną z warszawskich radnych, czynnie angażujących się w życie stolicy. Mimo tego nie porzuciła kariery aktorskiej. W 2018 roku wystąpiła w serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”  Macieja Pieprzycy, a trzy lata później zagrała w filmie „Usta usta”.

Podobał Ci się serial „Rodzina Połanieckich”?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >