Plastik niebezpieczniejszy niż sądzono? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Plastik niebezpieczniejszy niż sądzono?

Plastik niebezpieczniejszy niż sądzono?

Około 25% chemikaliów zawartych w plastiku to substancje „budzące potencjalne obawy” – wynika z analizy opublikowanej we wtorek na łamach dziennika Environmental Science & Technology.

Ile chemikaliów jest w plastiku?

Z około 10500 chemikaliów będących częścią składową plastiku, niemal 2500 (24%) może się odkładać w żywych organizmach, w tym w ludzkich i zwierzęcych i są potencjalnie toksyczne i kancerogenne – wynika z opracowania. Ponadto wykorzystywanie ponad połowy z tych potencjalnie szkodliwych substancji nie jest uregulowane na obszarze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii a ponad 900 z nich jest dopuszczonych do kontaktu z żywnością – twierdzą naukowcy.

„Te substancje są często toksyczne dla życia morskiego, powodują nowotwory lub uszkadzają określone organy. To szczególnie uderzające z tego powodu, że wykorzystywanie wielu z tych zakwestionowanych związków jest ledwo lub wcale nieuregulowane albo są one niejednoznacznie opisane” – czytamy w publikacji, której współautorką jest Helene Wiesinger z politechniki ETH w Zurychu. To właśnie w Szwajcarii przeprowadzano opisywane doświadczenie.

Plastik w domowym kurzu

Co roku na całym świecie produkuje się ponad 350 mln ton plastiku. Zawiera on szeroką paletę chemikaliów, które mogą stwarzać znaczne ryzyko dla ludzi i środowiska – uważają Wiesinger i jej współpracownicy. Owe substancje zawierają dodatki, takie jak antyoksydanty i środki zmniejszające palność oraz rozpuszczalniki i inne elementy wykorzystywane w produkcji – tylko mała część tych substancji została zbadana – ostrzegają naukowcy. Jednocześnie sugerują, że opakowywanie jedzenia plastikiem jest głównym źródłem zanieczyszczenia pożywienia. Wcześniejsze badania udowodniły, że w domowym kurzu można odnaleźć ślady plastyfikatorów ftalowych i środków zmniejszających palność na bazie bromu. Wystawienie na tego typu substancje może mieć negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie i na ekosystem oraz utrudnia proces recyklingu i wpływa na bezpieczeństwo dla zdrowia produktów powstałych przez ponowne przetworzenie plastiku.

Tysiące chemikaliów i nasze jedzenie

W ramach eksperymentu naukowcy zebrali dane dotyczące monomerów plastiku, dodatków i wspomagaczy wykorzystywanych podczas produkcji i przetwarzanie plastiku. Następnie uporządkowano je na podstawie wzorów użycia i potencjalnej szkodliwości. Zidentyfikowano około 10500 chemikaliów w plastiku, w tym 2489 wykorzystywanych do pakowania, 2429 używanych w tekstyliach oraz 2109 takich, które mają kontakt z jedzeniem jako opakowanie. Ponad 500 tych chemikaliów wykorzystuje się w zabawkach lub urządzeniach medycznych – w tym 247 przy produkowaniu maseczek na twarz.

Z tych 10500 zidentyfikowanych substancji niepokój badaczy wzbudziło 2480 substancji – uważają naukowcy. Wykorzystywanie 53% z tych chemikaliów nie jest uregulowane w USA, UE ani w Japonii. Badacze nie byli w stanie przypisać 4100 (39%) substancji, które zidentyfikowali pod względem ich bezpieczeństwa.

„Do tej pory przemysł i państwowi regulatorzy koncentruje się głównie na ograniczonej liczbie niebezpiecznych chemikaliów, o których wiadomo że są obecne w plastiku” – podkreśliła Helene Wiesinger.

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >