PIT: Odliczenie leków od podatku – czy to możliwe? [POSŁUCHAJ] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » PIT: Odliczenie leków od podatku – czy to możliwe? [POSŁUCHAJ]

PIT: Odliczenie leków od podatku – czy to możliwe? [POSŁUCHAJ]

Czy można odliczyć od podatku koszty ponoszone na leki? A jeśli tak, to kto jest do tego uprawniony? Sprawdź, czego dowiedział się Michał Pustuła w audycji „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” tym razem zajął się sprawą pani Leokadii z Krakowa, która chciała się dowiedzieć, czy każdy może sobie odliczyć od podatku opłaty za leki, czy tylko osoba, która ma grupę inwalidzką?

O odpowiedź na to pytanie Michał Pustuła poprosił Konrada Zawadę – rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Krakwie.

„Nie, ulga rehabilitacyjna przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych. To jest podstawowy warunek korzystania z tej ulgi. W największym skrócie: trzeba posiadać oświadczenie o niepełnosprawności. Są trzy grupy inwalidzkie, czy ewentualnie przyznanie renty z tytułu niepełnosprawności. Pierwszy warunek skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej to bycie osobą niepełnosprawną. Druga kwestia, to taka, że ulgę odliczamy od dochodu, a nie od podatku. To oczywiście jest istotne. Wpisujemy do odpowiednich rubryk formularza PIT-O. Musimy pamiętać, że są to kwoty, które pomniejszają nasz dochód a nie nasz podatek” – wyjaśnił Konrad Zawada.

Jak podkreślił rzecznik krakowskiej IAS, „ulga rehabilitacyjna jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli ktoś nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, nie posiada renty inwalidzkiej”. Choć z ulgi takiej mogą też korzystać osoby posiadające na utrzymaniu osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

„Jeżeli tego nie ma, jeżeli nie jesteśmy osobą niepełnosprawną, nie posiadamy orzeczenia – to niestety z takiej ulgi nie możemy skorzystać” – mówi Konrad Zawada.

Gdzie znaleźć pomoc i informacje?

Na portalu podatki.gov.pl, administrowanym przez Ministerstwo Finansów znaleźć można wszystkie informacje dotyczące podatków, w tym wyjaśnienia dotyczące kwestii ulg i sposobów rozliczenia.

Sprawdź też:

Czy można pójść do urzędu?

Michał Pustuła spytał urzędnika, jak informacji na ten temat mogą szukać osoby, które nie mają w domu internetu albo słabo radzą sobie z obsługą komputera i wyszukiwaniem informacji w sieci. Czy mogą one udać się do urzędu skarbowego i poprosić o wyjaśnienia w przysłowiowym „okienku”?

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Krakwie wyjaśnił, że z powodu pandemii koronawirusa do urzędu możemy się udać dopiero po wcześniejszym umówieniu wizyty. Dodał, że w zeszłym roku wprowadzona została w Polsce usługa umawianie wizyt do urzędu skarbowego:

„Teraz, w trakcie pandemii jest to szczególnie ważne. Chodzi o to, żeby nie było kolejek, żeby nie było tłumu. Chodzi również o to, żeby można było wybrać sobie konkretny termin. Wcześniej, telefonicznie kontaktujemy się z urzędem i umawiamy termin. Możemy także skorzystać z internetu, by umówić termin. Dopiero wtedy możemy udać się do urzędu. Nie przychodźmy do urzędu bez wcześniejszego umówienia, bo możemy nie zostać obsłużeni” – podkreśla Konrad Zawada.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Autor:

Zobacz więcej >