PIT-2: zmiany w 2023 roku - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » PIT-2: zmiany w 2023 roku

PIT-2: zmiany w 2023 roku

Złożenie PIT-2 pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. Sprawdź, jakie zmiany związane z tym formularzem wprowadzono od 1 stycznia 2023 roku.

Od 1 stycznia 2023 roku zmieniła się funkcja formularza PIT-2, znacznie też rozszerzono zakres informacji, które podatnik musi w nim podawać. Od początku roku jego pełna nazwa to „Oświadczenia/Wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”.

Oświadczenie upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. Złożenie PIT-2 pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek nawet o 300 zł miesięcznie, dzięki czemu co miesiąc można otrzymywać wyższe wynagrodzenie o tę kwotę.

Kto może złożyć PIT-2 w 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą złożyć PIT-2. Teraz mogą go składać zarówno zatrudnieni na etacie, jak i pracujący na umowę zlecenie, umowę o dzieło, na kontraktach menedżerskich, a także oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Dzięki temu także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie muszą już czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym, ale mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku. Możliwość składania PIT-2 uzyskały także osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. Mogą one złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.

Nowe przepisy dają także możliwość stosowania kwoty wolnej w zaliczkach maksymalnie u trzech płatników jednocześnie. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i umów zlecenia.

Formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale podatnik ma prawo złożyć go w dowolnym innym momencie. Oświadczenia złożone przed 1 stycznia 2023 r. wciąż są ważne, o ile nie zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek. Nie ma obowiązku ich odnawiania.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >