Piosenka sprzed wojny: „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” hitem po wojnie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Piosenka sprzed wojny: „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” hitem po wojnie

Piosenka sprzed wojny: „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” hitem po wojnie

Piosenka „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” została nagrana tuż przed wojną oraz tuż po wojnie. Śpiewał ją między innymi Jerzy Połomski.

Dziś zaglądamy do stolicy Tatr, czyli Zakopanego, do którego zabierze nas Jerzy Połomski. Zakopanego nikomu nie trzeba przedstawiać, ani reklamować. Wiadomo: Krupówki, Morskie Oko, przepiękne widoki – to jest to co pierwsze przychodzi na myśl o tej miejscowości. Ale ostatnio to też ogromne kolejki do wspomnianego Morskiego Oka, tłok na szlakach i mnóstwo, mnóstwo samochodów, wręcz korki. Zakorkowane Zakopane. Osobiście uważam, że do Zakopanego najlepiej pojechać poza sezonem, wtedy jest naprawdę pięknie. A co nocą kiedyś w Zakopanem robił Jerzy Połomski? Posłuchajmy już teraz:

Piosenka przed i po wojnie

Utwór „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” skomponował jeszcze przed II wojną światową Zygmunt Karasiński, wraz z Szymonem Kataszkiem a słowa do niego utworzył Aleksander Jellin. W 1939 roku singiel nagrał tenor Janusz Popławski dla wytwórni płyt Odeon w Warszawie. Podczas nagrywania piosenki Januszowi Popławskiemu towarzyszyła firmowa orkiestra Odeonu pod dyrekcją Olgierda Straszyńskiego. Singiel z utworem „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” oraz znajdującą się na stronie B piosenką „Pedro” wydano w 1939 roku.

Niestety, wkrótce wybuchła II wojna światowa. Zaraz po jej zakończeniu piosenkę wytłoczono ponownie na płycie – w 1946 roku w Odeonie. Rok później taką samą płytę wydała wytwórnia Mewa. Wówczas utwór śpiewał Tadeusz Miller. Przez wszystkie lata piosenkę wykonywało wielu uznanych artystów, takich jak między innymi: Mieczysław Fogg, Marian Demar-Mikuszewski, Alojzy Kluczniok, Jerzy Połomski czy Czarno-Czarni.

Zobacz też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Piosenka sprzed wojny: „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” hitem po wojnie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >