Psy rozumieją co do nich mówimy – naukowcy to potwierdzają. Przeczytaj więcej o badaniach dotyczących najlepszych przyjaciół człowieka.
Spis treści:
Według nowego badania, opublikowanego w dzienniku „Current Biology” psy rodzą się ze zdolnością komunikowania się z ludźmi. Wygląda więc na to, że przeczucie, ze nasz pupil doskonale rozumie, co do niego mówimy, ma naukowe podstawy.
Szczenięta nas rozumieją
Według naukowców z uniwersytetu w Arizonie nawet szczenięta mają zdolność interakcji z ludźmi – bez żadnego wcześniejszego treningu lub doświadczenia. Niektóre z nich radzą sobie z tym lepiej lub gorzej – w zależności od genów.
„Odkryliśmy, że szczenięta odwzajemniają ludzkie postawy społeczne i z sukcesem używają informacji pochodzących od ludzi i w bardzo młodym wieku są już w stanie umieścić je w kontekście społecznym. Na przykład: nawet zanim szczenięta opuszczą rodzeństwo ze swojego miotu, żeby żyć jeden na jeden z opiekunami, to większość z nich jest w stanie odnaleźć ukryte jedzenie dzięki temu, że człowiek wskazuje to to miejsce palcem” – twierdzi autorka badania Emily Bray z uniwersytetu w Arizonie.
Ponad 40% zdolności szczeniąt do znajdywania przedmiotów wskazywanych przez człowieka lub zachowania na podstawie obserwacji ludzi można tłumaczyć genami, które psy odziedziczyły – uważają naukowcy:
„To wysoka liczba – zbliżona do tej dotyczącej dziedziczenia inteligencji w naszym własnym gatunku. Nasze obserwacje sugerują, że psy są biologicznie przygotowane do komunikowania się z ludźmi” – stwierdziła Emily Bray w publikacji.
Może Cię zainteresować:
Jak wyglądało doświadczenie
Naukowcy prowadzili swoje badania we współpracy z amerykańską organizacją Canine Companions, która od 10 lat zajmuje się trenowaniem psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Celem pracy było zrozumienie, jak psy myślą i rozwiązują problemy oraz jak te umiejętności mogą się zmieniać z upływem czasu. Naukowcy pracują też nad tym, żeby zrozumieć jaki wpływ indywidualne doświadczenia psów oraz ich geny mają na umiejętności tych zwierząt.
W ramach doświadczenia naukowcy pracowali z 375 ośmiotygodniowymi szczeniakami mającymi w przyszłości zostać psami towarzyszącymi. Były one wychowywane w podobny sposób i od pokoleń wykorzystywane są w tym celu. Szczeniaczki otrzymywały określone zadania. Badacze wiedzieli, w jaki sposób zwierzęta są ze sobą spokrewnione i mogli wykorzystać tę wiedzę do budowy modelu statystycznego oceniającego zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.
Jak poradziły sobie szczenięta?
Okazało się, że szczenięta dobrze radziły sobie w społecznej komunikacji polegającej na wykonywaniu gestów i kontakcie wzrokowym. Tego typu komunikacja działała tylko wtedy, kiedy ludzie ją rozpoczynali mówiąc do psów wysokim tonem. Jeśli ludzie nie rozpoczynała komunikacji, szczenięta zazwyczaj nie szukały u nich odpowiedzi na pytanie, gdzie ukryto smakołyki.
W poszukiwaniu właściwych genów
Naukowcy planują teraz zidentyfikować geny, które mają wpływ na zachowanie szczeniąt. Uczeni wciąż gromadzą dane pozyskiwane z króbek krwi od dorosłych psów i planują przeprowadzić genetyczne badania porównawcze. Ponadto będą śledzić zachowanie psów towarzyszących aby ocenić ich zachowanie, dzięki czemu potwierdzą czy przewidywania odnośnie rozwoju ośmiotygodniowych szczeniąt potwierdzą się po latach.