W wielu miejscach jest wymóg, by czworonogi nie biegały samopas i wtedy trzeba je zapiąć. Co jednak zrobić, kiedy pies ciągnie na smyczy? Sprawdź nasze rady.
Dlaczego pies ciągnie na smyczy?
Chodzenie na smyczy jest jak wszystkie inne umiejętności – trzeba się go nauczyć. Dlatego każdy pies początkowo będzie ciągnął na smyczy, zarówno szczeniak jak i przygarnięte ze schroniska starsze zwierzę, które nigdy nie miało do czynienia ze smyczą. Na szczęście psy szybko się uczą zwłaszcza, jeśli otrzymują od właściciela dobre wskazówki. Inną przyczyną, dla której psy nie są w stanie zachować się na smyczy jest nadpobudliwość. Dotyczy to zwłaszcza psów młodych, lub ras, które mają w genach bieganie i tropienie. Wtedy do nauki chodzenia na smyczy obie strony muszą się bardziej przyłożyć, ale spokój i konsekwencja z pewnością przyniosą wyniki. Czasem nadmierna ekscytacja wynika z tego, że pies nie jest wybiegany. Rregularne długie spacery upewnią go, że codziennie dostanie swoją dawkę ruchu.
Szelki, a nie obroża
Naukę chodzenia na smyczy zacznij od zakupu odpowiednich szelek, które sprawdzą się w tym przypadku o wiele lepiej, niż obroża. Najlepiej, żeby miały zapięcie z przodu i pasek biegnący przez klatkę piersiową – wtedy za każdym razem, kiedy pies będzie ciągnął smycz szelki zmuszą go do zatrzymania i odwrócenia się w stronę prowadzącego go właściciela
Trening dla psa, który ciągnie na smyczy
W nauce najlepiej wykorzystywać pozytywne bodźce. Pokaż psu, że masz dla niego smaczki i dawaj mu je za każdym razem, kiedy idzie jakiś czas przy twojej nodze. Zasada jest prosta: pies ciągnie na smyczy – brak smaczka, pies idzie przy nodze – jest smaczek. Z czasem możesz zastąpić smaczki pochwałami lub głaskami, które psiaki odbierają jako nagrody. Ważna jest tu cierpliwość i konsekwencja ale spokojnie, psy w gruncie rzeczy lubią, kiedy ludzie są z nich zadowoleni i zrobią wszystko, żeby do tego doprowadzić.
Szczególne przypadki
Są wśród psów wyjątkowe przypadki, kiedy o ciągnięciu decyduje trauma i strach. Bywa tak w przypadku starszych psów ze schroniska, których historia nie jest nam znana. Psy te mogą ciągnąć po prostu dlatego, że boją się samochodów, innych psów, hałasu. Tutaj potrzebna jest cierpliwość i pomoc behawiorysty, bo zarówno w naszym interesie jak i w psa jest to, żeby żył bez lęku. Profesjonaliści dobiorą odpowiednie postępowania dla czworonoga i udzielą dokładnych wskazówek, jak z nim postępować.
ZOBACZ TEŻ: