Pierwszy polski test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pierwszy polski test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę

Pierwszy polski test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę

Poznańscy naukowcy opracowali test genetyczny, dzięki któremu szybko będzie można stwierdzić, czy pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2, czy wirusem grypy. Test ma pojawić się na rynku już na początku 2021 roku.

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali pierwszy polski test różnicujący COVID-19 i grypę. Nowy test nazywa się MediPAN-COVID+Flu.
Dzięki niemu w prosty, szybki i wiarygodny sposób będzie można odróżnić, czy badany pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, czy wirusem grypy. Jest to pierwszy polski różnicujący test genetyczny. MediPAN-COVID+Flu będzie dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19.

Według naukowców, powszechne stosowanie testu będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii. Jak wiadomo, najwięcej Polaków choruje na grypę w styczniu, lutym i marcu. Kumulacja zachorowań może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, natomiast szybka i trafna diagnoza pomoże w podjęciu odpowiednich metod leczenia. Objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie jest zupełnie inne.

MediPAN-COVID+Flu pozwoli na szybkie stwierdzenie, czy pacjent jest zainfekowany wirusem grypy, koronawirusem czy może obydwoma wirusami jednocześnie. Jak twierdzą poznańscy naukowcy, jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.

W komunikacie Instytutu podano, że test genetyczny MediPAN-COVID+Flu jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS CoV 2 i wirusa grypy. Równocześnie jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

Test jest bardzo szybki – na wynik trzeba poczekać zaledwie godzinę. Ma także bardzo wysoką czułość – powyżej 99%. Charakteryzuje się także prostą interpretacją wyniku i co bardzo istotne, można go stosować na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający wyłącznie SARS-CoV-2.

MediPAN-COVID+Flu będzie dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19.
MediPAN-COVID+Flu będzie dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19. Fot. Pixabay.com

„Poza wartością diagnostyczną, w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu” – zaznaczono w komunikacie Instytutu.

MediPAN-COVID+Flu zostanie wprowadzony na rynek dzięki współpracy naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma.

Przeczytaj też:

Testy na koronawirusa – który zrobić, jak się przygotować?

Test na koronawirusa RT-PCR – kiedy, dla kogo za ile?

Test na koronawirusa – czy warto zrobić?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >