Pierwsza pomoc po podtopieniu – co robić? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pierwsza pomoc po podtopieniu – co robić? [Wyjaśniamy]

Pierwsza pomoc po podtopieniu – co robić? [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy osobie wyciągniętej z wody. Wyjaśniamy, jak uratować komuś życie po podtopieniu.

Latem wciąż niestety mamy do czynienia z bardzo smutnymi doniesieniami o kolejnych ofiarach utonięć. Co roku setki ludzi stają się ofiarami wypoczynku nad wodą. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można uratować życie tym, którzy się podtopili.

Co robić, gdy zauważysz tonącego

Jeśli w miejscu, w którym akurat przebywasz, zobaczysz że ktoś właśnie tonie zrób, co następuje:

  1. Zadzwoń po pomoc, wybierając numer alarmowy 112;
  2. Postaraj się ocenić sytuację i wybrać najlepszą metodę ratunku: możesz rzucić tonącemu jakiś przedmiot, który pomoże mu się utrzymać na powierzchni, np. materac, nadmuchaną dętkę, gumową piłkę lub gałąź albo cokolwiek, co może mu pomóc;
  3. Pamiętaj, że najlepszy ratownik to żywy ratownik! Jeśli słabo pływasz, albo tego nie umiesz, to nie zbliżaj się do tonącego – zapamiętaj miejsce, w którym widziałeś tonącą osobę po raz ostatni, by wskazać je ratownikom. Nie wyciągaj ręki do tonącego – zdesperowana, przerażona osoba dysponuje olbrzymią siłą i w panice może cię wciągnąć pod wodę. Wyciągaj tonącego z wody, podając mu np. wiosło, bosak, linę lub cokolwiek innego.
  4. Jeśli dobrze pływasz i czujesz się na siłach, by mu pomóc, postaraj się mimo wszystko zabrać ze sobą płynąc do tonącego jakiś przedmiot, który zwiększy twoją wyporność i pomoże utrzymać się na powierzchni wody. Podpłyń do tonącego od tyłu, by nie mógł się złapać i postaraj się go jak najszybciej obezwładnić i podholować do brzegu. Zrób to tylko, jeśli jesteś pewien, że sobie poradzisz – jeśli masz wątpliwości, to nie próbuj, tylko poczekaj na ratowników!
  5. Jeśli ofiara znajdująca się w wodzie jest nieprzytomna, udrożnij jej natychmiast drogi oddechowe a jeśli nie oddycha, to postaraj się podczas holowania jej do brzegu wykonywać równocześnie około 10-15 oddechów ratowniczych na minutę a po wyciągnięciu na brzeg trzeba natychmiast przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc po wyciągnięciu topielca na brzeg

Kiedy tonącą osobę wydobyto już z wody, należy jak najszybciej sprawdzić, czy nie potrzebuje ona pierwszej pomocy. Oto, co należy zrobić:

  • Połóż osobę na wznak i sprawdź jej przytomność: czy reaguje na to, co się do niej mówi, czy reaguje na ból, na przykład uszczypnięcie, potrząśnij nią. Jeśli nie reaguje:
  • Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź, czy poszkodowany oddycha – połóż mu jedną rękę na czole a druga pod brodą i odchyl głowę do tyłu. Pochyl się nad nim i postaraj się wyczuć i wysłuchać oddech. Obserwuj też, czy jego klatka piersiowa się porusza. Sprawdzenie, czy poszkodowany oddycha powinno zająć około 10 sekund (policz do 10). Jeśli poszkodowany nie oddycha:
  • Wykonaj 5 wdechów (najlepiej przez maseczkę lub inne zabezpieczenie) a następnie wykonaj uciskanie klatki piersiowej. Należy wykonać 30 mocnych uciśnięć w następujący sposób: połóż splecione palcami dłonie na środku klatki piersiowej i uciskaj nadgarstkami na głębokość 5-6 cm (ręce wyprostowane, nie zginamy łokci w trakcie uciskania). Po 30 uciśnięciach wykonaj ponownie 2 wdechy i powtórz uciskanie klatki piersiowej (30 uciśnięć).
  • Akcję ratunkową trzeba kontynuować do momentu przyjazdu służb ratowniczych – nie należy jej wtedy przerywać, lecz słuchać poleceń ratowników i się do nich stosować.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >