Phishing: Jak rozpoznać fałszywe strony internetowe (FRAUDycja) - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Phishing: Jak rozpoznać fałszywe strony internetowe (FRAUDycja)

Phishing: Jak rozpoznać fałszywe strony internetowe (FRAUDycja)

, ,

W jaki sposób rozpoznać fałszywe strony w internecie? Czy phishing to przestępstwo? Gdzie się zwrócić, jeśli obawiamy się, że padliśmy jego ofiarą – wyjaśnia Filip Marczewski, specjalista CERT POLSKA, we FRAUDycji z Anną Stachowską.

Posłuchaj podcastu kolejnej FRAUDycji:

Ekspert Filip Marczewski, specjalista CERT POLSKA, w rozmowie z Anną Stachowską odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące fałszywych stron internetowych i pishingu.

Oszuści w sieci próbują nas złapać coraz bardziej wyrafinowanymi pułapkami. Najczęściej bazują na naszej ciekawości, pośpiechu, nieuwadze oraz niewiedzy. Jednym ze sposobów, jakie stosują coraz powszechniej, jest phishing – czyli tworzenie fałszywych stron internetowych, których głównym celem jest wykradanie naszych danych.

Phishing to bardzo popularna metoda wyłudzania danych od internautów, ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest bardzo uniwersalna. Dla nieświadomych czy roztargnionych internautów jest on ogromnym zagrożeniem. Jak wskazują badania, może być przyczyną nie tylko utraty pieniędzy przez użytkowników, ale także głównym powodem wycieków danych z firm.

Internauci nie są jednak całkiem bezbronni. Spora część kampanii phishingowych przygotowywana jest przez zagranicznych przestępców, którzy nie mają pojęcia o polszczyźnie. Wykorzystują translatory, że przełożyć na polski treść maili, więc w wysyłanych przez nich wiadomościach jest sporo błędów gramatycznych, interpunkcyjnych oraz źle zastosowanych wyrazów. Żadna poważna instytucja, na przykład bank, nie pozwoliłby sobie na wysyłanie tak niechlujnie zredagowanych wiadomości do swoich klientów. Warto zgłaszać tego typu treści do odpowiednich służb i instytucji.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >