Peeling - rodzaje i zastosowanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Peeling – rodzaje i zastosowanie

Peeling – rodzaje i zastosowanie

,

Stosuje się go, aby złuszczyć skórę i usunąć z niej martwy naskórek. Zobacz, jakie są rodzaje peelingu i czym się od siebie różnią.

Zacznijmy od ważnej informacji: systematyczne złuszczanie martwego naskórka powinno być stałym elementem pielęgnacji. Jeśli jeszcze tego nie robisz, naprawdę warto włączyć peeling do swojej pielęgnacyjnej rutyny.

Warto jednak zaznaczyć, że nieodpowiednio dobrany do cery peeling może wyrządzić jej sporo krzywdy (przede wszystkim: podrażnić). Dlatego zanim zdecydujemy się na jakikolwiek kosmetyk, należy wiedzieć, jakie potrzeby ma nasza skóra. Czy jest sucha, tłusta, mieszana, trądzikowa albo szczególnie wrażliwa.

Peeling – rodzaje

Wydawać by się mogło, że peeling to po prostu peeling. Kosmetyk, którego zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka, a jedyne czym te produkty mogą się od siebie różnić to zapach czy kolor. Oczywiście wcale tak nie jest. Dlatego naprawdę warto zwracać uwagę, jaki rodzaj produktu kupujemy.

Mechaniczny, czyli drobno/gruboziarnisty

Ten rodzaj peelingu zawiera w sobie tzw. scrub, czyli cząsteczki ścierające odpowiedzialne za mechaniczne złuszczanie naskórka. Działają one na skórę na zasadzie tarki (czyli dość inwazyjnie). Warto podkreślić, że rozróżniamy dwa rodzaje peelingu mechanicznego:

  • drobnoziarnisty, czyli taki który zawiera w sobie małe cząsteczki ścierające
  • gruboziarnisty, czyli taki który zawiera w sobie duże cząsteczki ścierające

Drobnoziarnisty stosuje się na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Natomiast gruboziarnisty używamy jest do mniej delikatnych obszarów ciała (takich jak uda, pośladki czy stopy). Scrubem w peelingu mechanicznym mogą być np.: zmielone łupiny lub pestki owoców, otręby migdałowe, sole mineralne, piasek morski, cukier, fusy kawowe czy syntetyczne granulaty ścierające. 

Warto zaznaczyć, że peeling mechaniczny zdecydowanie lepiej sprawdzi się na większych, mniej wrażliwych obszarach ciała. W przypadku twarzy, szyi czy dekoltu należy zachować dużą ostrożność, ponieważ mechaniczne drobinki złuszczające mogą podrażnić skórę. Zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej czy borykającej się ze stanami zapalnymi (np. trądzik). Dlatego do regularnego złuszczania delikatnych miejsc zdecydowanie bardziej poleca się tzw. peeling enzymatyczny.

Enzymatyczny, czyli eksfoliacja

Ten rodzaj peelingu wybiera coraz więcej osób. Przede wszystkim jest on delikatniejszy niż jego mechaniczny odpowiednik. Zamiast cząsteczek ścierających zawiera enzymy, które odpowiadają za złuszczanie martwego naskórka. Popularne są zwłaszcza peelingi, które w składzie mają papainę i bromelainę, czyli naturalne enzymy pozyskiwane z owoców papai i ananasa. Przenikają one przez skórę, rozpuszczając warstwę rogową naskórka.

Peeling enzymatyczny może być stosowany do wszystkich rodzajów cer: naczynkowej, z trądzikiem (także z trądzikiem różowatym), tłustej, suchej, wrażliwej i delikatnej. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z wyjątkową wrażliwą i/lub skłonną do alergii cerą, powinny przeprowadzić próbę uczuleniową na małym obszarze skóry.

Chemiczny, czyli kwasowy

Peeling chemiczny do niedawna stosowany był wyłącznie w salonach kosmetycznych. Obecnie w sprzedaży dostępne są także produktu do wykonania go samodzielnie w domu. Warto jednak podkreślić, że produkty do użytku domowego mają zazwyczaj niższe stężenia od tych oferowanych w gabinetach kosmetycznych. Natomiast – z drugiej strony – kuracja domowa na pewno będzie tańsza.

Przechodząc do sedna: peeling chemiczny zawiera kwasy, które mają działania złuszczające. Są to m.in. takie kwasy jak: glikolowy, migdałowy, salicylowy, mlekowy. Peeling chemiczny wykazuje dość silne działanie, dlatego świetnie sprawdzi się u osób  z trądzikiem i widocznymi oznakami starzenia się skóry. Dzięki niemu cera będzie rozjaśniona, wyrówna się koloryt skóry, a blizny i zmarszczki widocznie się zmniejszą.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz też:

Zobacz więcej >