Opieka wytchnieniowa - kto może zostać opiekunem? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Opieka wytchnieniowa – kto może zostać opiekunem?

Opieka wytchnieniowa – kto może zostać opiekunem?

Opieka wytchnieniowa zakłada pomoc opiekunom niepełnosprawnych poprzez ich czasowe zastąpienie. Kto może zostać opiekunem i ile można zarobić? Sprawdzamy.

Opieka wytchnieniowa – co to jest?

To rządowy program, który ma wspierać rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w ramach pomocy społecznej. Polega on na zapewnieniu opieki osobie niesamodzielnej tak, by w tym czasie jej opiekun faktyczny mógł odpocząć, załatwić sprawy w urzędach lub udać się na leczenie. Osoba niepełnosprawna ma prawo do maksymalnie 240 godzin opieki nad nią w ramach pobytu dziennego oraz 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego. Wyznaczanie opieki polega na wskazaniu placówki, która w tym czasie zajmie się osobą niepełnosprawną. Mogą to być:

  • dzienne ośrodki wsparcia,
  • jednostki systemu oświaty
  • placówki całodobowe
  • ośrodki urlopowe
  • zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne
  • pomoc w miejscu zamieszkania – i tu zakłada się pomoc indywidualnych opiekunów czy też asystentów.

Kto może zostać opiekunem w programie „Opieka Wytchnieniowa”?

Gminy, które nie dysponują odpowiednimi placówkami pielęgnacyjno-opiekuńczymi ogłaszają nabór na tymczasowych opiekunów dla osoby niepełnosprawnej. Należy bowiem pamiętać, że każda gmina otrzymuje na program opieki wytchnieniowej określone środki. Osoby wydelegowane przez gminę do takiej pracy powinny być niekaralne, posiadać pełnię praw publicznych i mieć odpowiednie kwalifikacje. Kwalifikacje potwierdza dyplom asystenta lub opiekuna osoby niepełnosprawnej czy dyplom pielęgniarski. Może to również być udokumentowane doświadczenie w podobnej pracy.

Czy opiekun tymczasowy może być rodziną niepełnosprawnego?

Opiekuna tymczasowego może wskazać opiekun faktyczny pod warunkiem jednak, że wskazana przez niego osoba ma odpowiednie kwalifikacje. Czasem są to pielęgniarki środowiskowe, które niepełnosprawny zna lub opiekunowie socjalni. Warunek jest jednak taki, że taki wytchnieniowy opiekun nie może należeć do rodziny opiekuna faktycznego.

Ile wynosi wynagrodzenie w opiece wytchnieniowej?

Ze względu na tymczasowy charakter pracy świadczenie pracy odbywa się zazwyczaj w oparciu o umowę zlecenia. Wynagrodzenie takiego opiekuna pokrywa gmina z pieniędzy, które dostała na ten cel od ministra. Kwota wynagrodzenia to 40 zł brutto za godzinę zegarową pracy.

Kto może skorzystać z programu?

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną. Z programu mogą skorzystać opiekunowie, którzy zajmują się

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.)

Wnioski w tej sprawie składają urzędy gminy do właściwego wojewody, a ten następnie do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Do 9 grudnia minister ma czas na weryfikację list dostarczonych przez wojewodów i informację zwrotną.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >