Opalanie a czerniak - kto powinien uważać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Opalanie a czerniak – kto powinien uważać?

Opalanie a czerniak – kto powinien uważać?

Które osoby powinny być szczególnie ostrożne podczas opalania? Kto jest bardziej narażony na czerniaka? Jak się zachowywać w upały? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Osoby z jasną karnacją, blond lub rudymi włosami są bardziej narażone na to, że zachorują na najgroźniejszy nowotwór skóry – na czerniaka.

Te osoby łatwiej doznają oparzeń słonecznych, a wykazano związek nawet między takimi incydentami we wczesnym dzieciństwie a zwiększonym ryzykiem wystąpieniem czerniaka w wieku dorosłym. Wystąpienie czerniaka w najbliższej rodzinie zwiększa to ryzyko trzykrotnie.

Osoby z jasną cerą muszą uważać

Na karnację wpływu nie mamy, ale to my decydujemy czy i jak się opalamy. Stwierdzono, że najczęstszą przyczyną powstania czerniaka na naszej skórze jest właśnie opalanie. Dlatego osoby o jasnej cerze, z dużą ilością znamion oraz te u których w bliskiej rodzinie doszło do zachorowań na czerniaka nie powinny w ogóle się opalać. A wychodząc z budynków niech chronią skórę kremami z odpowiednimi filtrami.

Sprawdź też:

Jak prawidłowo się opalać

A wszyscy inni? Powinni stosować ochronę: kremy z filtrem, nosić czapkę i okulary słoneczne. Unikajmy słońca w godzinach 11:00-16:00., no i nie opalajmy się w solarium.

Często zdarza się, że mężczyźni pracujący na dworze w upalne dni zdejmują koszulki. To błąd. Należy nosić coś przewiewnego, jasnego, co zabezpieczy tułów przed promieniowaniem ultravioletowym.

Uwaga! Oprócz ekspozycji na słońce do powstawania czerniaka może przyczynić się również mechaniczne drażnienie określonego miejsca na skórze przez dłuższy czas.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >