Ogród w czerwcu - jakie prace trzeba wykonać? [PORADNIK]
Strona główna » Ogród w czerwcu – jakie prace trzeba wykonać? [PORADNIK]

Ogród w czerwcu – jakie prace trzeba wykonać? [PORADNIK]

W czerwcu ogród to już nie tylko pełen rozkwit, ale i pierwsze owoce. Sprawdź, jakie prace wykonać w tym miesiącu, aby twój ogród cieszył oczy i przyniósł plony.

Pierwsze owoce

W czerwcu w ogrodzie pojawiają się już pierwsze, wczesne owoce – zbieramy truskawki, poziomki, niektóre odmiany malin czy agrestu. Jeśli masz w swoim ogrodzie drzewa owocowe typu czereśnie lub wiśnie to widzisz, że ich owoce za chwilę zaczną dojrzewać. Warto zawczasu przykryć takie drzewka ochronną siatką, aby ich owoce nie stały się łupem ptaków. Szpaki potrafią ogołocić drzewo w ciągu kilku godzin.

Ogród w czerwcu to raj dla chwastów

Pamiętaj o regularnym pieleniu swoich grządek z chwastów i spulchnianiu gleby. Niestety chwasty są najlepiej przystosowane do szybkiego wzrostu i najbardziej odporne, a wspomagane nawozami mogą poważnie zaszkodzić twoim roślinom. Należy to robić co kilka dni.

Co siejemy w czerwcu w ogrodzie?

Warzywa:

Pierwsza połowa czerwca to świetny moment na wysianie cukinii, ogórków oraz kabaczków i kukurydzy. W drugiej połowie miesiąca jest czas na sianie kopru włoskiego i sałaty łodygowej. Natomiast przez cały czerwiec możesz siać buraki i fasolkę szparagową oraz groszek. W czerwcu można też już sadzić do gruntu rozsady warzyw

Kwiaty:

Możesz spokojnie siać rośliny dwuletnie takie jak goździki, stokrotki czy niezapominajki. Dobrze przyjmą się też byliny takie jak sasanki, orliki, smagliczki i rogownice. Z roślin jednorocznych powinny się przyjąć nagietki, rezeda i łubin.

Co warto przyciąć?

W czerwcu możesz przyciąć rośliny, które kwitły wczesną wiosną i ich liście już pożółkły, przycinamy je dość nisko, krzewy pozbawiamy przekwitłych kwiatostanów. To dobry czas na strzyżenie żywopłotów, krzewów i drzew. Skracamy przyrosty z tego roku o 2/3 długości, to pozwoli zagęścić nasze krzewy. Przy okazji możesz rozmnożyć swoje krzewy czy drzewa traktując ścięte fragmenty jako sadzonki. Aby spełniły swoją rolę tegoroczne gałązki muszą mieć co najmniej jeden pąk i jeden liść. W czerwcu możesz też przyciąć zbyt rozrastające się winogrono i bluszcz. Warto też przyciąć zbyt rozrośnięte zioła.

Podlewanie

Czerwiec to długie i często bezdeszczowe dni, na nic więc twoja praca, jeśli nie będziesz regularnie podlewać swojego ogródka. Należy to robić rano lub wieczorem, omijając liście roślin. Lepszym wyjściem jest podlewać je na przykład co drugi dzień ale za to większą ilością wody.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >