Odrobaczanie psa - kiedy, jak często, jaki koszt?
Strona główna » Odrobaczanie psa – kiedy, jak często, jaki koszt?

Odrobaczanie psa – kiedy, jak często, jaki koszt?

Odrobaczanie psa to obowiązek właściciela. Sprawdź, jak często je wykonywać i w jaki sposób oraz ile to kosztuje.

Dlaczego psa trzeba odrobaczać?

Pupila odrobaczamy z dwóch powodów – jednym z nich jest on, a drugim my. Zabieg ten pozwala zachować zdrowie psa, nas natomiast chroni przed chorobami odzwierzęcymi, które pupil może na nas przenieść. Odrobaczanie psa dotyczy również tych zwierząt, o które dbamy i które mieszkają w domu. Wynika to z tego, że zwierzę na spacerze może zarazić się wąchając czyjeś odchody czy też grzebiąc w ziemi, na co nie mamy wpływu. Dlatego dobrze jest regularnie i profilaktycznie odrobaczać psa.

Na czym polega odrobaczanie psa?

To podanie psu środka farmakologicznego, który powoli mu się pozbyć pasożytów z układu pokarmowego. Środek ten ma najczęściej postać tabletki, która zawiera substancje czynne zwalczające pasożyty wewnętrzne, takie jak różne rodzaje nicieni i tasiemca. Dawkę środka dobiera się odpowiednio do wagi i wieku zwierzęcia – najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii lub postępować zgodnie ze wskazówkami na ulotce producenta leku. Koszt takich leków waha się od 10 do 40 zł.

Jak często odrobaczać psa?

Dorosłego psa, który mieszka z tobą od lat odrobaczaj profilaktycznie co pół roku ,natomiast psa, którego właśnie adoptowaliście koniecznie od razu odrobaczcie – nie znamy jego przeszłości i lepiej się zabezpieczyć. Zupełnie inaczej ma się rzecz ze szczeniętami, które po pierwsze są mniej odporne, a po drugie – mogły zostać zarażone w łonie matki lub podczas karmienia. Trzeba je odrobaczyć w trzecim tygodniu życia, następnie po ukończeniu 5 tygodni i kolejne po 8 tygodniu, oraz po 11 tygodniu. Szczenięta odrobaczamy na tydzień przed szczepieniami.

Jak reaguje pies po zabiegu?

Po odrobaczeniu pies ma prawo być nieco ospały oraz cierpieć na biegunki. Te niedogodności ustępują po dobie lub trzech, nie są niebezpieczne dla zwierzęcia, natomiast jeśli utrzymują się dłużej, skontaktuj się z weterynarzem.

Po czym poznać, że pies ma robaki?

Objawy pasożytów wewnętrznych są różne w zależności od tego, co zaatakowało przewód pokarmowy psiaka. Twój niepokój powinny wzbudzić:

  • wymioty
  • biegunki lub zaparcia
  • brak apetytu
  • obniżenie odporności
  • spadek wagi
  • zatrzymanie rozwoju u szczeniąt
  • niedokrwistość
  • piszczenie
  • świąd w okolicach odbytu
  • żółtaczka
  • niewydolność wątroby

Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >