Obserwatorium Arecibo zamknięte - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Obserwatorium Arecibo zamknięte

Obserwatorium Arecibo zamknięte

,

Koniec jednej z największych konstrukcji świata. Po serii groźnych awarii obserwatorium Arecibo zostanie rozebrane. Dowiedz się, jakich odkryć pomogło dokonać.

Słynne obserwatorium Arecibo – radioteleskop o pojedynczej czaszy o średnicy 305 metrów – zostanie rozebrane. Zdecydowała o tym 19 listopada zarządzająca obiektem U.S. National Science Foundation, która doszła do wniosku że dalsze działanie obiektu zagraża życiu i zdrowiu jego pracowników.

Czym jest Arecibo?

Arecibo, jedne z największych obserwatoriów na świecie, działa od 57 lat. Do 2016 roku było radioteleskopem o największej pojedynczej czaszy na świecie, kiedy to wyprzedził go pod tym względem radioteleskop FAST w Chinach. Radioteleskop w Puerto Rico działa nieprzerwanie od 1 listopada 1963 roku. Przez ponad pół wieku pomógł naukowcom dokonać wielu istotnych odkryć:

Radioteleskop pozwolił dokonać wielu istotnych odkryć, w tym:

  • dzięki niemu w 1964 r. odkryto, że Merkury wykonuje obrót nie w 88, lecz w 59 dni;
  • w 1968 r. dzięki odkryciu impulsów radiowych z Mgławicy Kraba udowodniono istnienie gwiazd neutronowych;
  • w 1974 r. odkryto pierwszy podwójny układ pulsarów, co potwierdziło poprawność teorii względności. Za to odkrycie fizycy Russell Alan Hulse i Joseph H. Taylor Jr. otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki;
  • to dzięki obserwatorium Arecibo w 1990 roku astronom Aleksander Wolszczan zmierzył okresy oscylacji pulsara PSR 1257+12, co pozwoliło mu odkryć krążące wokół niego trzy pierwsze planety pozasłoneczne.

Obserwatorium było też wykorzystywane do poszukiwania życia w kosmosie. W 1974 stąd wygenerowano sygnał wysłany w kierunku Gromady Herkulesa do potencjalnych pozaziemskich cywilizacji. W czasie zimnej wojny Arecibo służył również do wykrywania przez amerykański wywiad pozycji stacji radarowych ZSRR na podstawie sygnałów odbitych od Księżyca.

Radioteleskop w Puerto Rico dzięki swym rozmiarom był też idealnym tłem dla filmowców: pojawił się między innymi w finale „Golden Eye” z Pircem Brosnanem w roli Jamesa Bonda.

Dlaczego zamykają obserwatorium?

10 sierpnia tego roku zerwał się jeden z kabli podtrzymujących metalową platformę zawieszoną nad czaszą radioteleskopu i spowodował jej uszkodzenie na długości 30 m. Ponadto uszkodził kilka paneli kopuły. Konstrukcja miała zostać naprawiona, ale potem pękł jeden z ogromnych kabli nośnych. 6 listopada pękł kolejny kabel, uniemożliwiając dalszą naprawę.

Praca na obiekcie stała się zbyt niebezpieczna i w związku z tym zdecydowano o rozebraniu obserwatorium.

Zobacz więcej >