Poznaj podstawę prawną odśnieżania dachu oraz sprawdź, na kim spoczywa ten obowiązek. Wyjaśniamy też, kto jest uprawniony do odśnieżania dachu oraz ile taka usługa może kosztować.
Spis treści:
Wraz z nadejściem zimy i obfitymi opadami śniegu nieodzowne staje się pytanie o zabezpieczenie dachu oraz dopilnowanie, by odkładający się na nim śnieg nie spowodował zagrożenia zarówno dla konstrukcji budynku, jak też dla przechodniów, którzy mogą znaleźć się w jego okolicy. To, na kim spoczywa obowiązek odśnieżania dachu, zapisane jest w odpowiednich przepisach.
Obowiązek odśnieżania dachów – podstawa prawna
Obowiązek odśnieżania dachu spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, prywatnych, jak i obiektów przemysłowych oraz handlowych. Reguluje to artykuł 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. To, czy właściciel lub zarządca nieruchomości wywiązują się z tego obowiązku, kontrolowane jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oraz Straż Miejską. Ponadto Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje, czy samo odśnieżanie dachu odbywa się zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina również, że za nieprzestrzeganie tego obowiązku są zapisane określone kary. Jak napisała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska w komunikacie skierowanym do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym:
- kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawo budowlane);
- kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny (art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane).
Kto może odśnieżać dach?
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy, osoba odśnieżająca dach musi mieć aktualne szkolenie bhp w tym zakresie, a także ważne badanie lekarskie potwierdzające zdolność do takich zadań i dopuszczające do pracy na wysokości. Ponadto pracownik skierowany do odśnieżania powinien „przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy”. Musi mieć również zapewnione przez pracodawcę środki ochrony przed upadkiem z wysokości, czyli „szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem”.
Ile waży śnieg na dachu?
Choć wydaje się, że jest lekki jak puch, to w istocie odkładając się na dachu śnieg może stanowić olbrzymie obciążenie i nie usunięty stanowić wyjątkowo duże zagrożenie dla konstrukcji budynku. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, dla dachów płaskich (czyli o nachyleniu mniejszym niż 20%) odkładający się śnieg waży odpowiednio:
- Warstwa 20 cm świeżego puchu śniegu zalegająca na powierzchni 1 m² waży ok. 20 kg;
- Warstwa 20 cm osiadłego śniegu zalegająca kilka godzin na powierzchni 1 m² waży ok. 40 kg;
- Warstwa 20 cm starego śniegu zalegająca kilka tygodni na powierzchni 1 m²2 waży ok. 60 kg;
- Warstwa 20 cm mokrego śniegu zalegająca na powierzchni 1 m² waży ok. 80 kg.*
*W normie śniegowej (80/B-02010) ciężar objętościowy śniegu podany jest w kN. Świeży śnieg – 1 kN/m3 ; osiadły – 2 kN/m3 ; stary – 2,5-3,5 kN/m3 ; mokry – 4 kN/m3.
Odśnieżanie – cena za m²
Jeśli chodzi o odśnieżanie dachu, to jego cena zależy od bardzo wielu czynników, takich jak choćby doświadczenie ekipy sprzątającej, powierzchnia dachu czy lokalizacji budynku. W zależności od województwa cena takiej usługi według danych opublikowanych przez branżowy portal KB.pl, może w przypadku dachów płaskich o powierzchni do 1000 m² wahać się od 3,28 zł/m² do ponad 5 zł/m². Według portalu rynekpierwotny.pl w 2022 roku średnia cena w Polsce wynosi 4,02 zł/m². Odśnieżanie dachów skośnych jest jeszcze droższe: w tym przypadku ceny zaczynają się od 4,5 zł/m².
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też: