Obostrzenia COVID-owe znoszone w Europie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Obostrzenia COVID-owe znoszone w Europie

Obostrzenia COVID-owe znoszone w Europie

Władze Austrii, Szwajcarii i Słowacji, a także kilku regionów Hiszpanii ogłosiły, że w najbliższej przyszłości zrezygnują ze wszystkich lub większości pozostałych obostrzeń pandemicznych. Kraje te dołączają do rosnącej grupy państw w Europie, które porzucają środki ostrożności związane z pandemią.

Szwajcaria zniosła w czwartek większość obostrzeń COVID-owych z wyjątkiem obowiązku stosowania masek w transporcie publicznym i domach opieki.

„Mamy nadzieję, że będzie to ostatnia faza wyjścia z kryzysu” – powiedział Alain Berse, minister zdrowia i wiceprezydent Szwajcarii.

Kanclerz Karl Nehammer, który niedawno wprowadził powszechny obowiązek szczepień przeciw COVID w Austrii, zapowiedział, że większość ograniczeń w kraju zostanie zniesiona do 5 marca. Obostrzenia mają być znoszone począwszy od przyszłego tygodnia, wraz z zakazem wstępu do barów, restauracji, kin, teatrów oraz do sklepów, które nie oferują artykułów pierwszej potrzeby, a także ośrodków sportów zimowych dla osób nieszczepionych.

Od początku lutego niezaszczepieni Austriacy nie muszą już przebywać w swoich domach.

Trzy regiony Hiszpanii podjęły w tym tygodniu działania w celu zniesienia pozostałych obostrzeń. W Murcii na południowym wschodzie zniesiono w środę ograniczenia wypełnienia restauracji i innych miejsc publicznych. Władze Andaluzji zapowiedziały we wtorek, że nie trzeba już będzie pokazywać dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu, aby wejść do restauracji, teatrów i innych miejsc publicznych. Kraj Basków z kolei zniósł wszystkie ograniczenia już w poniedziałek. Na szczeblu krajowym w zeszłym tygodniu Hiszpania zrezygnowała z obowiązku noszenia masek na zewnątrz.

Eduard Heger, premier Słowacji, zapowiedział w środę, że do końca lutego jego kraj zniesie większość ograniczeń dotyczących osób, które mogą wchodzić do większości firm i miejsc publicznych.Większość obostrzeń ma zostać zniesiona do końca marca.

Thanos Plevris, minister zdrowia Grecji, zapowiedział złagodzenie pewnych obostrzeń w kraju. Od soboty klienci barów i klubów nocnych nie muszą zajmować wyłącznie miejsc siedzących, a stadiony sportowe będą mogły być wypełnione w 50 proc., a nie jak dotąd w 10 proc. Rząd planuje znieść kolejne ograniczenia do 1 marca, kiedy rozpocznie się sezon turystyczny w kraju, chociaż nadal w większości zamkniętych miejsc publicznych będzie obowiązywało noszenie masek.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >