Czym jest udar słoneczny? Jakie są jego objawy? Jak się przed nim chronić i o czym warto pamiętać w upalne dni? W tym tekście zawarliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania. Warto to wiedzieć, by ustrzec się przed niebezpieczeństwem udaru słonecznego.
Słońce i wysoka temperatura, mimo że zachęcają do wyjścia z domu na łono natury, mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach. Podczas zbyt długiego wystawiania się na promienie słońca możemy nabawić się udaru. Warto wiedzieć, jakie są jego objawy oraz jak się przed nim uchronić.
Zobacz także: Gdzie jest burza? Radar pogodowy online, mapa burz i opadów na żywo
Udar słoneczny – czym jest?
Udar słoneczny nazywany jest inaczej porażeniem słonecznym. Jesteśmy na niego narażeni szczególnie w słoneczne, upalne, letnie dni. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, nieodpowiedni ubiór, brak nakrycia głowy czy zbyt długie wystawianie się na działanie promieni słonecznych mogą się do niego przyczynić.
Udar słoneczny jest przede wszystkim wynikiem działania słońca na skórę głowy. Powoduje to przekrwienie mózgu oraz opon mózgowych. Organizm jest wtedy przegrzany tak bardzo, że nie radzi sobie z pozbyciem się nadmiaru ciepła. Skutkiem jest uszkodzenia wielonarządowe i zaburzenia świadomości. Często towarzyszy temu również gwałtowne odwodnienie.
Zobacz także: Pół minuty musi wystarczyć. Znajdź 7 różnic w 30 sekund!
Udar słoneczny – objawy
Głównymi objawami udaru słonecznego są:
- niepokój,
- zawroty oraz bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zaczerwienienie i poparzenie skóry,
- odwodnienie,
- zaburzenia świadomości.
Poprzez wzrost temperatury ciała, pojawia się gorączka. Może ona przekraczać nawet 40 stopni Celsjusza. Skóra robi się sucha albo wilgotna, czerwona i gorąca. Tętno niebezpiecznie wzrasta i jest łatwo wyczuwalne.
Może dojść do poparzeń pierwszego, a nawet drugiego stopnia. Dochodzi do tego także spadek ciśnienia i objętości krwi oraz zaburzenia rytmu serca.
Pojawiają się sztywność mięśni, drgawki, rozszerzenie źrenic. Występują zaburzenia świadomości, które mogą doprowadzić do śpiączki. Kolejnymi objawami są niewydolność nerek, spadek wytwarzania moczu, krwiomocz, a także krwawienie do przewodu pokarmowego.
Zobacz także: Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi radzić?
Udar słoneczny – jak reagować?
W przypadku, kiedy podejrzewamy u kogoś lub u siebie udar słoneczny, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Czekając na pogotowie, dobrze jest przenieść się do chłodnego pomieszczenia i polać się wodą. Przydatne są też zimne okłady na głowę. Lepiej nie korzystać z lodu, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego.
Trzeba też zadbać o jak najlepszą drożność dróg oddechowych. Udar słoneczny wymaga hospitalizacji, ponieważ w każdym przypadku stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Zobacz także: Ile wody trzeba wypijać w czasie upałów
Udar słoneczny – jak zapobiegać?
Aby zapobiec wystąpieniu udaru warto stosować się do kilku zaleceń. Podczas gorących, upalnych, słonecznych dni należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody. Ważny jest też odpowiedni ubiór, który jest lekki i przewiewny. Dobrze jest mieć nakrycie głowy i w razie możliwości nie przebywać na dworze w godzinach największego nasłonecznienia.
Najbardziej narażone na udar są dzieci i seniorzy. Szczególnie powinny uważać też osoby z chorobami tarczycy czy układu krążenia. Należy również pamiętać, że spożywanie alkoholu w takie dni, również może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego.
Zobacz także: Aloes – jak i po co go stosować?
Aktualna prognoza pogody zaraz po wiadomościach w Radiu Pogoda!
Dodaj komentarz