Noc Muzeów wraca po pandemicznej przerwie. Zobacz które miasta i kiedy przygotowały darmowe atrakcje dla mieszkańców i turystów.
Noc Muzeów – co to jest?
Noc Muzeów to akcja podczas której muzea i galerie otwierają swoje zbiory w porach wieczornych lub nocnych. Wstęp do palcówek jest darmowy lub za symboliczną opłatą. Takie zwiedzanie obfituje w dodatkowe atrakcje, takie jak specjalne pokazy, wycieczki z przewodnikiem czy udostępnienie publiczności zbiorów zazwyczaj nie eksponowanych. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku i cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że inne miasta powtórzyły ten pomysł. W Polsce akcję tę zapoczątkowało poznańskie Muzeum Narodowe w 2003 roku.
Noc Muzeów 2022 – Poznań
W Poznaniu impreza zaczyna się w sobotę 14. maja. Od godziny 17:00 do 01:00 zaprasza Muzeum Narodowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Dla fanów historii Poznania odbędą się wydarzenia kulturalne w Muzeum Powstania Poznańskiego, Muzeum Bambrów Poznańskich oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości a w nim schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania. W ofercie poznańskiej Nocy Muzeów znajdą coś dla siebie bibliofile, fani militariów czy archeologii. Wstęp to symboliczna złotówka.
Noc Muzeów – Kraków
W Krakowie akcja odbędzie się w nocy z piątku na sobotę 13. i 14. maja. Bierze w niej udział 50 placówek, a cała impreza w tym roku odbywa się pod hasłem „Moc Muzeów dla Ukrainy”. Oznacza to, że w program dostępny jest również w wersji ukraińskiej, a w wielu miejscach będą przeprowadzane zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. Otwarte będzie Muzeum Fotografii, Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii i Techniki w którym odbędzie się pokaz slajdów o Stanisławie Lemie i jego krakowskich „miejscówkach”. Organizatorzy zaznaczają, że na niektóre imprezy obowiązują wcześniejsze zapisy, a wstęp jest darmowy lub za symboliczną złotówkę.
Warszawska Noc Muzeów
Stolica zaplanowała Noc Muzeów na sobotę 14. maja a w akcji wezmą udział 202 placówki. Imprezy odbędą się w muzeach, w plenerze i online. Będzie interaktywna instalacja na Placu Defilad, wycieczki turystyczne zabytkowymi autobusami, zwiedzanie podziemi Starówki. Organizatorzy zapowiadają kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego i silent disco w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej z wykorzystaniem muzyki Mozarta. Otwarte będzie Muzeum Policji, Muzeum Polin, Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria i Koszary Kantonistów. Na większość imprez wstęp jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą.
Noc Muzeów w Trójmieście
W Trójmieście akcja odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 14. i 15. maja, zacznie się o godzinie 19:00. Otworzy się Narodowe Muzeum Morza w Gdańsku, Spichlerz Błękitny Baranek czy Muzeum Archeologiczne. W Grodzisku w Sopocie odbędą się pokazy i inscenizacje życia z epoki kamienia. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pokład ORP Błyskawica., dostępny też będzie Dar Pomorza. Trójmiasto przygotowało zabawy dla dzieci i dorosłych – gry miejskie, potańcówki, pokazy grup rekonstrukcyjnych i atrakcje multimedialne.
Wrocław zaprasza
We Wrocławiu Noc Muzeów zaplanowana jest na sobotę, 14 maja. Za darmo dostępnych będzie 80 placówek a wśród nich Archiwum Państwowe, Odra Centrum oraz Visitor Centre przy Hali Stulecia, gdzie będzie interaktywna wystawa. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępni odnowioną Sale Leopoldyńską, swe podwoje otworzy Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademickie radio Luz. Będą też atrakcje i zabawy dla dzieci oraz zwiedzanie w języku ukraińskim.
ZOBACZ TEŻ: