Nie żyje Maciej Kossowski - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nie żyje Maciej Kossowski

Nie żyje Maciej Kossowski

Zmarł Maciej Kossowski, solista m.in. zespołu Czerwono-Czarni. To on śpiewał takie przeboje, jak „Wakacje z blondynką” czy „Dwudziestolatki”. Miał 85 lat.

Z Nowego Jorku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Macieja Kossowskiego, który serca publiczności podbił jako wykonawca takich evergreenów, jak „Z Cyganami w świat”, „Wakacje z blondynką”, „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatki”, „Domowe strachy”, „Nie mówię żegnaj”, „To ty, Mario”, „Kto mi to da”, „Augustyna”, „Szkolny bal” czy „Wiatr od Klimczoka”. Teksty do śpiewanych przez niego utworów pisali między innymi: Jonasz Kofta (słynne „Wakacje z blondynką”), Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna.

Maciej Kossowski – solista Czerwono-Czarnych

Pochodzący z Grudziądza, wokalista, trębacz, kompozytor i aranżer popularność zyskał jako solista zespołu Czerwono-Czarni, z którym występował w latach 1963-1967. Współpracował także z zespołami: Tajfuny, Warszawscy Stompersi, Zespół Zbyszka Namysłowskiego, Tralabomba Jazz Band, a także z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Piotra Figla.

W 1967 roku Kossowski wyruszył na trzymiesięczną trasę koncertową do Związku Radzieckiego z zespołem Tajfuny. Koncertował także w Grecji, Czechosłowacji (1964), Niemczech (1965), Belgii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych (1966). Po powrocie do kraju do końca 1969 r. współpracował jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze „Studiem Rytm” w Polskim Radio Warszawa. W tym czasie napisał muzykę do piosenek śpiewanych przez takich wykonawców jak: Edward Hulewicz, Kasia Sobczyk, Jacek Lech, Henryk Fabian, Elżbieta Żakowicz i zespół Wiślanie 69, Ala Eksztajn, Fryderyka Elkana, Filipinki, Maria Figiel, Halina Frąckowiak i grupa ABC.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych zakochał się w Amerykance. Jego wybranka przyjechała w 1967 roku do Polski i w Świnoujściu się pobrali. W 1969 lub 1970 roku Maciej Kossowski wyjechał na stałe do Ameryki. Zamieszkał w Nowym Jorku i założył własną grupę instrumentalną, z którą występował w okolicznych klubach, od 1983 roku jako Mike Cossi. W 2012 roku przyjechał do Polski – wystąpił na jedynym koncercie w trakcie święta Grudziądza, swojego rodzinnego miasta.

Zmarł w samotności

O śmierci Macieja Kossowskiego poinformował jego sąsiad i przyjaciel Paul Raderat w liście do jednego z magazynów polonijnych:

Nazywam się Paul Radelat. Od 30 lat byłem przyjacielem i sąsiadem Macieja Kossowskiego. Piszę, by poinformować Was, że zmarł on 30 października 2022, około godziny 13, w New York Presbyterian / Weill Cornell Medical Center, przy 68 Wschodniej Ulicy na Manhattanie.

Treść listu Paula Radelata opublikowała na Facebooku Ewa Kałużna:

Maciej Kossowski (ur. 11 lutego 1937 w Grudziądzu, zm. 30 października 2022 w Nowym Jorku).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >