Nowo wybrany namibijski radny Adolf Hitler Uunona zapewnia, że nie ma nic wspólnego z nazizmem. Mimo że nosi imię przywódcy III Rzeszy, nie zamierza panować nad całym światem.
Adolf Hitler Uunona, polityk rządzącej partii SWAPO, wygrał w zeszłym tygodniu demokratyczne wybory na radnego okręgu Ompundja w Namibii. Zdobył aż 85% głosów wyborców.
Imię polityka wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie. O nowym namibijskim radnym poinformowało m.in. BBC, „Bild” i „The Washigton Post”, pojawiły się też liczne wpisy i komentarze internautów w mediach społecznościowych.

Adolf Hitler Uunona odpowiedział nawet na kilka pytań dziennikarzowi niemieckiego „Bilda”.
Zapytany, jak mu się żyje jako politykowi z TAKIM imieniem, żartował, iż to, że ma takie imię, nie oznacza, że chce sobie teraz podporządkować całą Oshanę (Oshana to region administracyjny Namibii, do którego należy okręg Ompundja).
Namibijski Adolf Hitler nie ma nic wspólnego z nazizmem
– To nie znaczy, że dążę do panowania nad całym światem – roześmiał się. – Mój ojciec nazwał mnie na cześć tego człowieka. Prawdopodobnie nie rozumiał, jakie wartości reprezentował Adolf Hitler – wyjaśnił już z poważną miną. – Kiedy byłem dzieckiem, myślałem, że to zupełnie zwyczajne imię. Dopiero gdy dorastałem, zdałem sobie sprawę, że ten człowiek chciał podporządkować sobie cały świat. Nie mam z tym nic wspólnego.
54-letni polityk wyjaśnił, że na co dzień używa tylko pierwszej części swojego imienia – Adolf. Tak też nazywa go żona. W przestrzeni publicznej występuje jako Adolf Uunona, pomijając drugie imię „Hitler”. Nie mógł zmienić imienia. – Jest we wszystkich oficjalnych dokumentach. Za późno na to – wyjaśnił.
Imię Adolf nie jest rzadkością w Namibii, która kiedyś była niemiecką kolonią. W latach 1884–1915 Namibia była należała do Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej. Po pierwszej wojnie światowej znalazła się pod kontrolą Republiki Południowej Afryki, a w 1990 roku uzyskała niepodległość.
Nadal jednak w Namibii żyje niewielka społeczność niemieckojęzyczną. Wydawana jest gazeta niemieckojęzyczna i funkcjonują niemieckie stacje radiowe. Są też ulice o niemieckich nazwach, jak Bahnhofstraße, Bismarckstraße, a także niemieckie nazwy miejscowości, na przykład Lüderitz, Mariental czy Helmeringhausen. Jeszcze kilka lat temu w stolicy stanu Windhoek funkcjonował nawet heavymetalowy Blitzkrieg Bunker Bar. Także partia rządząca SWAPO, której politykiem jest radny Adolf Hitler Uunona, ma siedzibę przy ul. Hans-Dietrich-Genscher-Strasse.
SWAPO (South West Africa People’s Organization) – powstała w 1960 roku i była najważniejszą organizacją wyzwoleńczą w Namibii, walczącą przeciwko rządom kolonialnym i białej mniejszości. Po uzyskaniu niepodległości w 1990 roku przekształciła się w centrolewicową partię polityczną, od tego czasu jest też partią rządzącą w Namibii.