Piesze szlaki turystyczne województwa Kujawsko-Pomorskiego warte odwiedzenia. Dowiedz się, jakie turystyczne atrakcje oferują.
- Szlak Brdy (niebieski, 159 km)
- „Kasztelański” (żółty, 68 km)
- „Nadwiślański” (zielony, 50 km)
- Szlak Cisów Staropolskich (zielony, około 27 km)
- Puszczański (żółty, 40 km)
- Szlak Jezior Koronowskich (zielony, 77 km)
- Szlak im. Leona Wyczółkowskiego (żółty, 68 km)
- Górzno-Łąkorz (zielony, 56 km)
- Szlak Rezerwatów Chełmińskich (żółty, 48 km)
- Szlak im. gen. Władysława Sikorskiego (czerwony, 37 km)
Województwo Kujawsko-Pomorskie oferuje spragnionym piękna przyrody fantastyczne warunki do pieszej i rowerowej turystyki. Zapaleni wędrowcy mają na terenie województwa do dyspozycji 107 oznakowanych pieszych szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi około 3134 km. Przedstawiamy najpiękniejsze z nich.
Szlak Brdy (niebieski, 159 km)
Bydgoszcz – Bożenkowo-Zdroje – Samociążek – Sokole Kuźnica – Piła Młyn – Świt – Gołąbek – Woziwoda – Rytel Męcikał – Drzewicz – Swornegacie – Małe Swornegacie – Konarzyny.
Jest to najdłuższy pieszy szlak turystyczny w województwie kujawsko-pomorskim, oferujący miłośnikom przyrody przepiękne krajobrazy. Zaczyna się w Bydgoszczy, więc dojazd nie stanowi żadnego problemu. Malowniczy szlak prowadzi brzegiem Jeziora Koronowskiego, przez leśne ścieżki i przez rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy. W tym miejscu znajduje się punkt widokowy na malowniczy przełom rzeki, a dalej podziwiać można pomnik przyrody „Piekiełko” – zbiorowisko głazów narzutowych w nurcie Brdy. Przecinający liczne nastrojowe lasy szlak meandruje wokół Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i wzdłuż brzegu Jeziora Charzykowskiego prowadzi dalej, do wsi Konarzyny, w której się kończy.
„Kasztelański” (żółty, 68 km)
Rytel – Jezioro Suszek – Jezioro Śpierewnik – Grochowo – Silno – Obrowo – Gostycyn-Nogawica.
Swoją nazwę ten szlak zawdzięcza grodziskom, nieopodal których przebiega, a zwłaszcza grodowi kasztelańskiemu w Raciążu. Biegnie przez Bory Tucholskie i niezwykle malownicze tereny Pojezierza Krajeńskiego (tzw. „Kosznajderii”) oraz dolinę Kamionki. Miłośnicy militariów mogą w okolicach Ludwichowa podziwiać 6 żelbetowych schronów składających się na linię polskich umocnień obronnych z 1939 roku.
„Nadwiślański” (zielony, 50 km)
Bydgoszcz – Strzelce Górne – Włóki – Kosowo – Świecie.
Prowadzi przez wyjątkowo piękne rejony zachodniej skarpy Doliny Dolnej Wisły położone między Bydgoszczą a Świeciem. Choć miejscami szlak nie jest do końca czytelny i może być nieco zapuszczony, to wszelkie niedogodności wynagradza widowiskowy krajobraz doliny Wisły. Od Topolinka do Głogówka Królewskiego prowadzi wałem przeciwpowodziowym, dzięki czemu umożliwia widok na piękną okolicę.
Szlak Cisów Staropolskich (zielony, około 27 km)
Błądzim – Rykowisko – Wierzchlas – rez. Cisów Staropolskich im. L. Wyczółkowskiego – Cisiny – Wierzchy – Tleń.
Krótki, łatwy do przebycia szlak turystyczny, który można przejść nawet w jeden dzień. Mimo to oferuje bardzo ciekawe widoki. Przechodzi przez dwa dopływy Wdy: Prusinę i Ryszkę, a jego największą atrakcją jest rezerwat cisów znajdujący się na terenie powiatu tucholskiego. W Rykowisku można podziwiać kościół myśliwski św. Rocha, w którym znajduje się cenny obraz Bartłomieja Strobla.
Puszczański (żółty, 40 km)
Bydgoszcz – Wypaleniska – Chrośna – Dąblin – Gniewkowo.
Choć miejscami prowadzi przez drogi asfaltowe, a nawet po drodze mija się sprawiającą przygnębiające wrażenie wyludnioną wieś Wypaleniska, to największą atrakcją szlaku jest część przyrodnicza szlaku. Prowadzi on przez puszczę Bydgoską, a jego najwyższym punktem jest Szwedzka Góra, wznosząca się na wysokość 116 m n.p.m. Z tego wzgórza roztaczają się piękne widoki na okolicę. Na szczycie tej wydmy łukowej znajdują się ruiny szwedzkich fortyfikacji z okresu potopu.
Może Cię zainteresować:
Szlak Jezior Koronowskich (zielony, 77 km)
Wudzyn – Nowy Jasiniec – Wielonek – Sokole Kuźnica – Krówka – Lucim – Łąsko Wielkie – Buszkowo – Byszewo – Więzowno – Koronowo – Samociążek – Koronowo – Wilcze Gardło – Stronno.
Piękna trasa, o wyjątkowych walorach krajobrazowych, która tworzy pętlę wokół rejonu Zalewu Koronowskiego oraz licznych Jezior Byszewskich. Podczas wędrówki, która miejscami prowadzi mocno zarośniętymi i ciężkimi do przejścia fragmentami, można podziwiać krajobrazy Pojezierza Krajeńskiego, Borów Tucholskich, a także Doliny Brdy.
Szlak im. Leona Wyczółkowskiego (żółty, 68 km)
Bydgoszcz Osowa Góra – Janowo – Gościeradz – Samociążek – Nowy Jasiniec – Sokole Kuźnica – Pruszcz.
Patronem szlaku jest Leon Wyczółkowski, który pod koniec życia osiadł w Gościeradzu, przez który przebiega trasa. Podczas wędrówki prowadzącej przez lasy i pola można podziwiać piękne wiejskie okolice, a także Jezioro Koronowskie i dalej – jeziora Strzyżyny Wielkie, Strzyżyny Małe oraz inne, niewielkie zbiorniki wodne, które nawet nie mają nadanej nazwy.
Górzno-Łąkorz (zielony, 56 km)
Górzno – Zaborowo – Grążawy – Bachotek – Robotno – Łąkorz.
Wiedzie przez piękne okolice Pojezierza Brodnickiego. We wsi Gaj Grzmięca znajduje się siedziba Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a w niej – pomnik przyrody „Adam i Ewa”, czyli dwa dęby, z których jeden – liczący około 350 lat – ocalał do dziś. Okolice jeziora Okonek stanowią torfowiskowy rezerwat przyrody, gdzie można zobaczyć objęte ochroną mięsożerne rośliny – rosiczki.
Szlak Rezerwatów Chełmińskich (żółty, 48 km)
Bydgoszcz Fordon – rez. „Wielka Kępa Ostromecka” – Ostromecko – rez. „Las Mariański” – Reptowo – Unisław – rez. „Płutowo” – rez. „Zbocza Płutowskie” – Starogród – Kałdus – rez. „Góra św. Wawrzyńca” – Chełmno.
Jeden z najbardziej widowiskowych szlaków w województwie kujawsko-pomorskim. Przechodzi przez piękne rezerwaty, takie jak „Wielka Kępa Ostromecka”, „Las Mariański”, „Płutowo”, „Zbocza Płutowskie” i „Góra św. Wawrzyńca”. Wędrując wzdłuż Doliny Dolnej Wisły niekiedy trzeba przedzierać się przez zapuszczone i słabo oznakowane odcinki, jednak piękne wspaniałe krajobrazy wynagradzają wszelkie trudy marszu.
Szlak im. gen. Władysława Sikorskiego (czerwony, 37 km)
Suchatówka – Gniewkowo – Parchanie – Balczewo – Jacewo – Inowrocław.
Trasa nosi imię Naczelnego Wodza Armii Polskiej, gen. Władysława Sikorskiego, który w latach 1923-1939 mieszkał w znajdującym się na szlaku Parchaniu. Walorami przyrodniczymi tej trasy są piękne łąki i pola Równiny Inowrocławskiej, ciągnące się po horyzont. Miłośnikom leśnych wędrówek najbardziej przypadnie do gustu fragment wiodący przez krańce Puszczy Bydgoskiej. Podczas marszu podziwiać można również krajobrazy Kotliny Toruńskiej i Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Aktualna prognoza pogody zaraz po wiadomościach w Radiu Pogoda!
Szlaki turystyczne w Kujawsko-Pomorskim – gdzie warto się wybrać?
Który pieszy szlak w woj. kujawsko-pomorskim jest najdłuższy?
Liczący 159 km długości szlak Brdy to najdłuższy pieszy szlak turystyczny w województwie kujawsko-pomorskim, oferujący miłośnikom przyrody przepiękne krajobrazy.
Który pieszy szlak turystyczny w woj. kujawsko-pomorskim oferuje kontakt z nieskażoną przyrodą?
Szlak Rezerwatów Chełmińskich przechodzi przez piękne rezerwaty, takie jak „Wielka Kępa Ostromecka”, „Las Mariański”, „Płutowo”, „Zbocza Płutowskie” i „Góra św. Wawrzyńca”.
Skąd nazwa Szlak im. gen. Władysława Sikorskiego?
Trasa nosi imię Naczelnego Wodza Armii Polskiej, gen. Władysława Sikorskiego, który w latach 1923-1939 mieszkał w znajdującym się na szlaku Parchaniu.