Najpiękniejsze góry w Polsce - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najpiękniejsze góry w Polsce

Najpiękniejsze góry w Polsce

,

Góry w Polsce są wyjątkowo piękne, nawet jeśli nie są najwyższymi w Europie. A które z polskich szczytów są najpiękniejsze? Dowiedz się z naszego subiektywnego zestawienia.

Zapraszamy na przegląd najpiękniejszych polskich gór. Sprawdź, z jakich szczytów rozciągają się najpiękniejsze widoki w naszym kraju.

Babia Góra (Diablak)

Babia Góra Fot. Pixabay

Mierzący 1725 m szczyt jest najwyższy w Beskidach Zachodnich. Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jeśli wytrzymamy ciężkie i długie podejście, nagrodą dla nas będzie jeden z najwspanialszych punktów widokowych w kraju. Podczas dobrej pogody można z tej góry dostrzec nawet 400 okolicznych szczytów.

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy Fot. Aneta Pawska/Wikimedia Commons

Będące elementem Tatr Zachodnich cztery szczyty: Kopa Kondracka (2005 m), Małołączniak (2096 m), Krzesanica (2122 m) i Ciemniak (2096 m) ze swych wierzchołków oferują widok na przepiękne doliny, takie jak Kościeliska, Małej Łąki i Hala Kondratowa. Swoją nazwę zawdzięczają rdzawemu kolorowi rosnących na zboczach roślin, wśród których są: sit skucina, boimka dwurzędowa czy kosmatka brunatna.

Giewont

Giewont
Giewont Fot. Jerzy Strzelecki/Wikimedia Commons

Prawdopodobnie najsłynniejsza góra w Polsce, odwiedzana tłumnie przez turystów z całej Polski. Z daleka kształtem przypomina śpiącego rycerza, który według legendy w obliczy zagrożenia powstanie do walki. Wejście na tę górę jest proste, jednak męczące jest przeciskanie się przez tłumy zwiedzających. Należy też bardzo uważać na pogodę: z powodu metalowego krzyża na szczycie nie dla własnego bezpieczeństwa nie wolno tam przebywać podczas burzy, bo to grozi porażeniem piorunem.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch Fot. Andrzej Rusinowski/Unsplash

To, że dzięki słynnej kolejce linowej na szczyt tej góry może się dostać każdy, w niczym nie odbiera jej uroku. Mierzący 1987 m wysokości Kasprowy Wierch może się też poszczycić najwyżej położonym budynkiem w Polsce: chodzi o wybudowane w 1938 r. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch.

Rysy

Rysy
Rysy Fot. Wikimedia Commons

To najwyższa góra w Polsce. Ma trzy wierzchołki. Najwyższy z nich znajduje się już na Słowacji, a mierzący 2499 m północno-zachodni wierzchołek jest najwyższym punktem Polski. Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama polsko-słowackich Tatr, więc mimo ciężkiego podejścia warto się tam wybrać. Rysy należą do Korony Europy.

Sokolica

Sokolnica
Sokolica Fot. Pixabay

Ma zaledwie 747 m wysokości, ale wejście na nią należy do wymagających. Gdy jednak już stanie się na szczycie, to wiadomo, że warto się było pomęczyć: roztacza się stąd piękny widok na wijący się u podnóży góry Dunajec. Prawdziwym symbolem tutejszych gór są bardzo fotogeniczne, widowiskowo poskręcane sosny reliktowe. Ze szczytu Sokolicy można też podziwiać słowackie Pieniny.

Śnieżka

Śnieżka
Śnieżka Fot. Eugene Aikimov/Unsplash

Jedna z najsłynniejszych polskich gór, zwana też „królową Karkonoszy”. Jest najwyższym szczytem Sudetów (ma 1600 m wysokości), a jej najbardziej charakterystycznym punktem jest futurystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego, który wygląda jak latający spodek.

Tarnica

Tarnica
Tarnica Fot. Pixabay

Licząca 1346 m Tarnica jest najwyższym szczytem polskich Bieszczad i zaliczana jest do Korony Gór Polski. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi (po rumuńsku „tarniţa” oznacza siodło, przełęcz). Podobnie jak w przypadku Giewontu, tu również na szczycie zainstalowano duży, metalowy krzyż. Doskonała góra dla tych, którzy chcą „rzucić wszystko i jechać w Bieszczady”.

Trzy Korony

Trzy Korony
Trzy Korony Fot. Pixabay

To najwyższy szczyt Pienin Środkowych, w skład którego wchodzi kilka wierzchołków, z których najwyższa Okrąglica liczy 982 metry. Znajduje się tam platforma widokowa, z której można podziwiać Pieniński Park Narodowy i olśniewająco piękny przełom Dunajca

Turbacz

Turbacz
Turbacz Fot. Pixabay

Znajdujący się w Gorcach szczyt wznosi się 1310 m n.p.m. i oferuje odwiedzającym piękne widoki na świerkowe lasy a przy bezchmurnej pogodzie można stąd podziwiać piękną panoramę Tatr. Turbacz jest świetnym punktem wypadowym dla wędrówek po Gorcach, bo stąd rozchodzą się najważniejsze szlaki turystyczne do okolicznych szczytów.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Czytaj też:

Najpiękniejsze polskie góry

Dlaczego Czerwone Wierchy tak się nazywają?

Swoją nazwę zawdzięczają rdzawemu kolorowi rosnących na zboczach roślin, wśród których są: sit skucina, boimka dwurzędowa czy kosmatka brunatna.

Z czego słynie przyroda Pienin w rejonie Sokolicy?

Prawdziwym symbolem tutejszych gór są bardzo fotogeniczne, widowiskowo poskręcane sosny reliktowe.

Która góra jest najwyższa w Polsce?

Rysy to najwyższa góra w Polsce. Ma trzy wierzchołki. Najwyższy z nich znajduje się już na Słowacji, a mierzący 2499 m północno-zachodni wierzchołek jest najwyższym punktem Polski.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >