Najlepsze westerny w historii kina - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze westerny w historii kina

Najlepsze westerny w historii kina

10 najlepszych westernów – zobacz, czy znasz je wszystkie! Zapraszamy na subiektywny przegląd najlepszych filmów, których bohaterami byli kowboje i Indianie.

Kto nie oglądał w dzieciństwie z wypiekami na twarzy filmów o kowbojach i Indianach i nie marzył, by być jednym z nich? Sprawdźmy, które z westernów wytrzymały próbę czasu.

„Poszukiwacze”

Antyrasistowski film Johna Forda uważany jest za jeden z najlepszych westernów w historii kina. Zgorzkniały Ethan Edwards (John Wayne) od lat nienawidzi Indian i szuka na nich zemsty za napaść na rodzinę jego brata. Gdy w końcu dopada winnych, orientuje się, że jego uprowadzona przed laty bratanica została żoną wodza plemienia…

„Rio Bravo”

John Wayne w ikonicznej roli szeryfa Johna T. Chance’a, który przetrzymuje w areszcie mordercę Joe Burdette. Brat zatrzymanego – bogaty i wpływowy ranczer – planuje go odbić z pomocą bandy najemników. Szeryfowi w straceńczej misji wymierzenia sprawiedliwości pomagają tylko: pijak Dude (Dean Martin), staruszek Stumpy (Walter Brennan) oraz młody kowboj Colorado (Ricky Nelson).

„Siedmiu wspaniałych”

Kultowy western, będący amerykańską wersją filmu Akiry Kurosawy „7 samurajów”. Mieszkańcy małej meksykańskiej wioski mają dość dręczenia przez bezwzględnych bandytów, pod wodzą Calvery (Eli Wallach). Zbierają wszystkie swoje pieniądze i wynajmują bandę rewolwerowców, którzy staną do nierównej walki. W role tytułowych siedmiu wspaniałych wcieliły się największe ówczesne gwiazdy Hollywood, m.in.: Steve McQueen, Charles Bronson, Yul Brynner, James Coburn i Robert Vaughn.

„W samo południe”

Szeryf Will Kane (Gary Cooper) żeni się z Amy (Grace Kelly), która namówiła go do zrezygnowania z funkcji szeryfa małego miasteczka i wyprowadzki. Kiedy już mają wyjeżdżać, dowiadują się, że z więzienia wyszedł Frank Miller (Ian MacDonald), którego banda przed laty terroryzowała miasteczko. Bandyta siedzi w pociągu, który przyjedzie w samo południe. Szeryf ma coraz mniej czasu na zebranie pomocników i coraz mniej chętnych do walki u jego boku…

To właśnie kadr z tego filmu posłużył Tomaszowi Sarneckiemu do stworzenia legendarnego plakatu wyborczego „Solidarności”.

„Dyliżans”

Klasyczny western mistrza gatunku, Johna Forda. Grupa podróżnych jedzie tytułowym dyliżansem przez terytoria nastawionych wrogo Indian. Gdy dojdzie do ataku na pojazd, każdy z podróżnych pokaże, ile jest wart…

„Dobry, zły brzydki”

Trzecia i ostatnia część „dolarowej trylogii” Sergia Leone. Trzech rewolwerowców: Dobry (Clint Eastwood), Zły (Lee van Cleef) i Brzydki (Eli Wallach) stara się dotrzeć do wojskowego skarbu zakopanego na cmentarzu. Każdy z nich zna inną część wskazówki, jak dotrzeć do skarbu. I nikt nikomu nie ufa.

„Bez przebaczenia”

Obsypany nagrodami (w tym czterema Oscarami) antywesterm Clinta Eastwooda. Emerytowany rewolwerowiec William Munny (Eastwood) porzuca farmę, żeby na zlecenie prostytutek z małego miasteczka zabić kowboja, który okaleczył jedną z nich. Munny będzie musiał zmierzyć się z bezwzględnym szeryfem Billem Dagettem (Gene Hackman).

„Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”

Wybitny film Sergio Leone z Claudią Cardinale, Charlesm Bronsonem i Henrym Fondą w rolach głównych. Gdy działający na zlecenie magnata kolejowego bandyta morduje właściciela działki, prze którą mają przebiegać tory, do pomocy wdowie staje tajemniczy mężczyzna zwany Harmonijką oraz szukający szczęścia rewolwerowiec Manuel „Cheyenne” Gutierrez.

„Tańczący z wilkami”

Autorskie dzieło Kevina Costnera, opowiadające historię porucznika Dunbara, skierowanego do opuszczonej placówki. Żołnierz nawiązuje kontakty z Indianami i z biegiem czasu zdobywa ich szacunek. Jednak cywilizacja, którą reprezentuje, wkrótce zagrozi jego nowym przyjaciołom.

„Za kilka dolarów więcej”

Druga część westernowej sagi Sergio Leone, w której Bezimienny (Clint Eastwood) oraz pułkownik Douglas Mortimer łączą siły, żeby zdobyć wysoką nagrodę za głowę bandyty. Jednak ich współpraca nie będzie prosta, a sam ścigany też ma kilka sztuczek w zanadrzu.

Zobacz też:

Filmowe ciekawostki

Sekret Bezimiennego

Grany przez Clinta Eastwooda w spaghetti westernach Sergio Leone Bezimienny nosi to samo ponczo w kilku filmach. W niektórych ma je założone tył naprzód, żeby nie było widać dziur po kulach z innych filmów.

Mięśnie na widoku

Charles Bronson, jako gwiazdor Hollywood, bardzo pilnował, aby plakaty promujące filmy z jego udziałem właściwie wyglądały: gdy było widać na nich jego mięśnie, to musiały być tam również widoczne żyły na nich. Inaczej plakat szedł do poprawki.

Rywalizacja na planie

Steve McQueen na planie „Siedmiu wspaniałych” robił wszystko by przyćmić Yula Brynnera we wspólnych scenach, co bardzo go irytowało. Aktorzy serdecznie się nie znosili.

Zobacz więcej >