Piękne i ciekawe trasy rowerowe na Pomorzu. Sprawdź, gdzie warto pojechać z rodziną na rowerze i które miejsca zachwycą cię architekturą lub walorami przyrodniczymi.
Spis treści:
- Kaszubska Marszruta
- Park Krajobrazowy Dolina Słupi (ok. 57 km)
- Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa (zielona, 26 km)
- Pierścień Zatoki Puckiej (ok. 80 km)
- Szlak Jeziorny (zielony, 69 km)
- „Pierścień Gryfitów” (czarny, 102 km)
- Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej (50 km)
- Szlak Joannitów (czarny, 39 km)
- Szlak Grzymisława (zielony, ok 100 km)
- Szlak Mennonitów (czarny, 172 km)
Prezentujemy dziesięć subiektywnych propozycji wypraw rowerowych w województwie pomorskim. Krótkie i długie trasy, pełne atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Idealne na wakacyjne wyjazdy.
Kaszubska Marszruta
W ten sposób nazywa się 5 atrakcyjnych widokowo tras prowadzących przez Park Narodowy Borów Tucholskich i w jego okolicach. Ich łączna długość wynosi niemal 200 km. W zależności od wariantu trasy można podziwiać takie atrakcje jak: pomniki przyrody, lasy, jeziora, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Jezioro Charzykowskie i Wdzydze, Zaborski Park Krajobrazowy oraz piękne miejscowości z oryginalną kaszubską zabudową.
Park Krajobrazowy Dolina Słupi (ok. 57 km)
Słupsk – Leśny Dwór – Godzierz Duża – Soszyca
Szlak rowerowy przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi pozwala rowerzystom na podziwianie unikalnych w skali Europy elektrowni wodnych w dorzeczu Słupi, które powstały pod koniec XIX wieku i później, w latach 20. XX wieku. Te stuletnie elektrownie mają wyjątkowy urok, poza tym wybudowano je z poszanowaniem dla pięknej okolicznej przyrody, na którą składają się liczne jeziora, potoki, sosnowe lasy i wzgórza. Oprócz tego po drodze możemy podziwiać zabytkowe wiejskie chaty.
Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa (zielona, 26 km)

Kartuzy – Łapalice – Pomieczyńska Huta – Kolonia – Sianowo
Już na początku trasy podziwiać możemy słynną Kolegiatę Kartuzką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Ten wybudowany w latach 1383-1405 kościół klasztorny kartuzów zachwyca gotyckim ołtarzem z 1444 roku, podziw budzą też bogate barokowe stalle z XVII wieku. Inną, znaną w całej Polsce (ale nie z równie chlubnych powodów) atrakcją znajdującą się na szlaku jest słynny niedokończony Zamek w Łapalicach. Budynek powstał jako samowola budowlana i obecnie straszy surowymi, ceglanymi ścianami pozbawionymi okien. Teraz, mimo że obowiązuje tam zakaz wstępu, groteskowy budynek przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Należy pamiętać, że wchodzenie tam jest bardzo niebezpieczne i może grozić nawet śmiercią lub kalectwem.
Pierścień Zatoki Puckiej (ok. 80 km)
Gdynia – Rzucewo – Puck – Władysławowo – Chałupy – Jastarnia – Jurata – Hel
Przepiękna trasa, podczas której niemal przez cały czas możemy podziwiać piękno Zatoki Puckiej. W Pucku możemy odwiedzić przystań rybacką, w której znajduje się symboliczny słupek upamiętniający zaślubiny Polski z Bałtykiem. Nieopodal Lasu Rzucewskiego mieści się zrekonstruowana Osada Łowców Fok. W słynnym Władysławowie można odpocząć i zobaczyć Aleję Gwiazd Sportu lub podziwiać widoki z wieży widokowej przy Domu Rybaka. Po drodze na metę: Hel czekają nas niezrównane widoki jednocześnie na morze po jednej stronie oraz na Zatokę Pucką po drugiej.
Szlak Jeziorny (zielony, 69 km)
Starogard Gdański – Bietowo – Lubichowo – Smolniki – Szteklin – Wda – Wilcze Błota – Zelgoszcz – Długie – Kasparus – Osiek – Radogoszcz – Skórzenno – Skarszewy – Bolesławowo – Demlin – Obozin – Ciecholewy – Koteże – Rokocin – Rywałd – Sumin – Szpęgawsk – Trzcińsk
Wyjątkowo piękny szlak rowerowy, który – jak sama nazwa wskazuje – daje rowerzystom szansę podziwiania licznych, pięknych zbiorników wodnych. Na szlaku mijamy łącznie 6 jezior, w tym Borówno z wodą I klasy czystości, jezioro Słone z rezerwatem Czapli Wierch oraz największe jezioro Kociewia, czyli jez. Kałębie, zwane też „Morzem Kociewskim”. Oprócz przyrody warto też zachwycić się imponującymi zabytkami Starogardu Gdańskiego czy Szteklina.
Sprawdź też:
„Pierścień Gryfitów” (czarny, 102 km)
Swołowo – Bydlino – Swochowo – Bukówko – Bięcino – Karżniczka – Warblewo – Dębnica Kaszubska – Żelkówko – Żelki – Lulemino – Kuleszewo – Słonowice – Komorczyn – Sycewice – Gać – Swołowo
Ten szlak zatacza dużą pętlę wokół Słupska. Jego nazwa pochodzi od książęcego rodu Gryfitów, którzy rządzili między innymi w tym mieście. Swołowo została uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę „Krainy w Kratę”, czyli miejsc z charakterystyczną zabudową. We wsi możemy podziwiać piękne chaty o konstrukcji szkieletowej. Znajduje się w niej również fascynujące, interaktywne Muzeum Kultury Ludowej Pomorza oraz Muzealna Zagroda Albrechta czy neogotycki kościół z początku XV wieku. Na szlaku można też podziwiać takie architektoniczne perełki jak zespół dworsko-folwarczny z XIX w. w Bydlinie, dwór szkieletowy w Swochowie, pałac w Warblewie, dwór w Żelkach czy zabytkowe kościoły w Koluszewie i Słonowicach.
Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej (50 km)
Mikoszewo – Jantar – Sztutowo – Kąty Rybackie – przekop Mierzei Wiślanej – Piaski
Szlak rowerowy R10, znany też jako Nadmorski Szlak Hanzeatycki i EuroVelo 10 jest częścią międzynarodowej trasy prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego o całkowitej długości 8539 km. Polska część tej trasy liczy 588 km i wiedzie przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Fragment szlaku w woj. pomorskim jest wyjątkowo urokliwy: niemal 200-letnie drzewa w Rezerwatu Buki Mierzei Wiślanej sprawiają imponujące wrażenie a ścieżka często prowadzi dosłownie kilkadziesiąt metrów od brzegu, zapewniają oszałamiający widok na Bałtyk. Dużym zainteresowaniem cieszy się też wśród turystów widok na prace przy przekopie Mierzei Wiślanej.
Szlak Joannitów (czarny, 39 km)
Starogard Gdański – Skarszewy – Bączek – Czarnocin – Ciecholewy – Kokoszkowy – Krąg – Szpęgawsk – Żabno – Boroszewo – Wędkowy
Wyjątkowa trasa, pełna atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych. W Skarszewach zachwyt budzi zamek Joannitów z XIII wieku na miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska oraz ewangelicki kościół wzniesiony w… 24 godziny. Była to rekonstrukcja świątyni z 1741 roku, której dokonano w 2013 roku. Budowa zajęła dokładnie 23 godziny i 36 i trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Jadąc tym szlakiem można też podziwiać między innymi elektrownię wodną w Czarnocińskich Piecach z 1906 roku, jezioro Borówno z wodą I klasy czystości i zabytki Starogardu Gdańskiego.
Szlak Grzymisława (zielony, ok 100 km)
Tczew – Śliwiny – Gniszewo – Wielgłowy – Leśnictwo Bukowiec – Rajkowy – Pelplin – Bielawki – Rombark – Nowa Cerkiew – Gętomie – Dzierżążno – Gogolewo – Piaseczno – Wielkie Wyręby – Czerwińsk – Bobrowiec – Kościelna Jania – Stara Jania – Leśna Jania – Frąca – Lalkowy – Milewko – Twarda Góra – Nowe
Trasa, nazwana tak na cześć księcia namiestnika Grzymisława, oferuje moc atrakcji historycznych. W Tczewie podziwiać możemy tamtejsze żelazne mosty starsze niż Wieża Eiffela, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIII-wieczną wieżą i wstąpić do nawodnego Muzeum Wisły. Z kolei w Pelplinie warto odwiedzić pocysterską Bazylikę Katedralna z XIII wieku, Collegium Marianum i Muzeum Diecezjalne, gdzie znajduje się jedyny w Polsce oryginalny egzemplarz Biblii Gutenberga.
Szlak Mennonitów (czarny, 172 km)

Gdańsk – Wróblewo – Miłocin – Trutnowy – Cedry Wielkie – Kiezmark – Żuławki/Drewnica – Nowy Dwór Gdański – Gniazdowo – Palczewo – Stogi Malborskie – Malbork – Stare Pole – Elbląg
Wypełniony atrakcjami szlak rowerowy wiodący z Gdańska do Elbląga. Po drodze w niemal każdej napotkanej wsi możemy zachwycać się wspaniałymi podcieniowymi domami – tak charakterystycznymi dla Żuław. W Żuławkach zachował się jedyny na Żuławach wiatrak przemiałowy typu koźlak z 1718 r. a w Stogach Malborskich znajduje się największy w Polsce cmentarz menonitów. Aby zwiedzić sam tylko zamek w Malborku warto zarezerwować przynajmniej dzień, co ułatwia szeroka oferta hotelarska oraz działający tam kemping.
Najlepsze trasy rowerowe w woj. pomorskim
Czym jest Kaszubska Marszruta?
To 5 tras rowerowych prowadzących przez Park Narodowy Borów Tucholskich i w jego okolicach. Ich łączna długość wynosi niemal 200 km. W zależności od wariantu trasy można podziwiać takie atrakcje jak: pomniki przyrody, lasy, jeziora, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Jezioro Charzykowskie i inne.
Czym jest szlak rowerowy R10?
Szlak rowerowy R10, znany też jako Nadmorski Szlak Hanzeatycki i EuroVelo 10 jest częścią międzynarodowej trasy prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego o całkowitej długości 8539 km. Polska część tej trasy liczy 588 km, w tym 50 km w województwie pomorskim.
Gdzie w Polsce znajdziemy ślady osadnictwa Mennonitów?
Na Żuławach. Do dziś w wielu wsiach i miejscowościach leżących w okolicach Szlaku Mennonitów podziwiać można liczne domy podcieniowe oraz pojedyncze zachowane wiatraki.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
1 Komentarz
[…] Podróże […]