Najlepsze musicale w historii [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze musicale w historii [TOP 10]

Najlepsze musicale w historii [TOP 10]

Piosenki, które nucą wszyscy, choć nie wszyscy wiedzą, skąd pochodzą. Zobacz subiektywny ranking najlepszych musicali. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

„Deszczowa piosenka”

Jeden z najsłynniejszych musicali w historii kina. Opowiada o perypetiach Dona Lockwood (Gene Kelly) – gwiazdora kina niemego, który wraz z innymi aktorami musi stawić czoła rewolucji dźwiękowej. Gdy zbliża się premiera nowego filmu okazuje się, że filmowa partnerka Dona, Lina Lemont (Jean Hagen), ma głos, który nie nadaje się do filmu. Rozwiązaniem ma być podłożenie pod jej kwestie głosu młodej, pięknej aktorki Kathy Selden (Debbie Reynolds). Kiedy Don i Kathy zakochują się w sobie, zazdrosna Lina za wszelką cenę będzie chciała zaszkodzić rywalce…

„Skrzypek na dachu”

Do dziś wielu z nas nuci słynny utwór „Gdybym był bogaty…”, zaś hollywoodzka Akademia w 1971 roku nagrodziła film trzema Oscarami: za najlepszą muzykę, zdjęcia oraz dźwięk. Anatewka – mała rosyjska wioska, niedługo przed rewolucją bolszewicką. Ubogi mleczarz Tewje (Topol) wraz z żoną wychowuje opięć córek, które tradycja nakazuje wkrótce wydać za mąż. Jednak gdy kolejno odnajdą one miłość, powstanie dylemat: czy uszanować ich uczucia, czy też wydać za bogatego starca, wbrew ich woli? Tewje musi to uzgodnić z Bogiem, z którym często rozmawia na różne tematy. Co zwycięży: miłość, czy tradycja?

„Amerykanin w Paryżu”

Wielki przebój, nagrodzony aż sześcioma Oscarami, za najlepszy film, najlepszą muzykę w musicalu, scenografię, kostiumy, scenariusz i zdjęcia. Paryż, wkrótce po II wojnie światowej. Zdemobilizowany amerykański żołnierz Jerry Mulligan (Gene Kelly) zostaje we Francji, żeby poświęcić się malarstwu. Głodującemu aspirującemu artyście pomaga zakochana w nim bogata wdowa Milo Roberts (Nina Foch), która kupuje jego obrazy i namawia do tego znajomych. Jednak Jerry swoje uczucia ulokował w Lisie (Leslie Caron), zaręczonej ze śpiewakiem Henrim (Georges Guetary).

„Hair”

Przebój Broadwayu, wyreżyserowany przez Milosa Formana. Lata 60. ubiegłego wieku. Pochodzący z małej mieściny Claude Bukowski (John Savage) przyjeżdża do Nowego Jorku, żeby zgłosić się do wojska i wyruszyć na wojnę w Wietnamie. Spotyka grupę hippisów, której przewodzi szalony Berger (Treat Williams). Nowi znajomi starają się odwieść Bukowskiego od wstąpienia do armii. W międzyczasie poznają piękną i bogatą Sheilę, w której Bukowski z miejsca się zakochuje. Berger postanawia mu pomóc zdobyć wybrankę.

„Dźwięki muzyki”

Musical nagrodzony pięcioma Oscarami: dla najlepszego filmu, reżysera, za najlepszą muzykę, dźwięk oraz montaż. Rok 1938, Austria. Maria (Julie Andrews) ma wkrótce zostać zakonnicą, choć przeszkodą jest jej buntowniczy i niezależny charakter. Zostaje wysłana przez matkę przełożoną do barona von Trappa (Christopher Plummer) jako opiekunka siedmiorga jego dzieci. Szybko znajduje z młodymi ludźmi wspólny język, ucząc je muzyki i radości życia. Również baron von Trapp nie może się oprzeć jej urokowi. Wkrótce jednak Austria zostaje przyłączona do nazistowskich Niemiec i wszyscy będą musieli uciekać.

„Czarnoksiężnik z Oz”

Ten musical nagrodzono dwoma Oscarami: za najlepszą muzykę oraz za najlepszą piosenkę: „Over the Rainbow”, w wykonaniu Judy Garland. Gdy Toto, piesek Dorotki (Garland) gryzie wredną panią Gulch, ta domaga się uśpienia zwierzęcia. Dziewczynka ratuje swego przyjaciela i chce uciec razem z nim z domu. Wkrótce jednak tornado porywa budynek i przenosi go do czarodziejskiej krainy Oz. Teraz Dorotka musi dotrzeć do Szmaragdowego Miasta i poprosić tamtejszego czarnoksiężnika o pomoc. W wyprawie towarzyszyć jej będą: Strach na Wróble, Tchórzliwy Lew i Cynkowy Drwal.

„Blues Brothers”

Zwariowana komedia muzyczna dla wielbicieli świetnej, bluesowej muzyki. Drobni oszuści, bracia Elwood (Dan Aykroyd) i Jake (John Belushi) Blues otrzymują misję od Boga: mają zebrać swoją starą kapelę, by zorganizować koncert i zebrać pieniądze na ratowanie sierocińca, w którym się wychowali. Będą musieli teraz stawić czoła policji, porzuconej narzeczonej z wyrzutnią rakiet, nazistom, wściekłym właścicielom klubów, a nawet wojsku. Ich szalona ucieczka rozgrywa się w takt największych przebojów Arethy Franklin, Raya Charlesa czy Jamesa Browna.

„West Side Story”

10 Oscarów, w tym za najlepszy film i muzykę w musicalu dla opowieści o Romeo i Julii w kostiumie z lat 50. XX wieku. O władzę w dzielnicy miasta walczą dwa gangi: Rekiny i Odrzutowce. Tony (Richard Beymer) – przyjaciel herszta Odrzutowców – zakochuje się w Marii (Natalie Wood), która jest siostrą lidera Rekinów. Planują wspólną ucieczkę. Ale muszą się spieszyć, bo gangi planują wkrótce decydujące starcie…

„Grease”

Sandy (Olivia Newton-John) i Danny (John Travolta) przeżywają wakacyjną miłość i nie spodziewają się już nigdy więcej spotkać. Traf chciał jednak, że trafiają do tego samego liceum. Czy jednak teraz udający twardziela Danny, będzie się umiał przyznać przed kumplami, że jest zakochany i porzucić swój szkolny gang?

„Kabaret”

Słynny musical, nagrodzony ośmioma Oscarami, w tym za rolę główną dla Lizy Minelli, reżyserię i muzykę musicalową. Początek lat 30., Berlin. Sally (Liza Minelli), artystka z podrzędnego kabaretu, zakochuje się w Angliku Brianie (Michael York). Kobieta nie zamierza jednak rezygnować ze swojej niezależności i zostaje kochanką bogatego barona Maximiliana von Heune. Brian też szuka szczęścia na boku. Wkrótce jednak nad ich dekadenckim życiem zaczną się gromadzić brunatne chmury rosnącego w siłę nazizmu…

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Musicalowe ciekawostki

Ile lat miał Topol podczas kręcenia "Skrzypka na dachu"?

Choć wygląda na starca, Topol – grający główną rolę Tewje w ekranizacji „Skrzypku na dachu” – podczas zdjęć miał zaledwie 36 lat!

Gdzie kręcono końcową scenę "Grease"?

Finałowa scena filmu, z piosenką „You’re the One That I Want”, była kręcona na festynie, który następnego dnia zniknął. Okazało się, że była to podróżująca grupa artystów, która zatrzymywała się w małych miejscowościach tylko na 1-2 dni. Reżyser nakazał więc scenografom zbudować replikę miejsca, w którym zatrzymał się festyn i właśnie tam wykonano dokrętki brakujących ujęć.

Kto miał grać główną rolę w "Kabarecie"?

Liza Minnelli była od początku brana pod uwagę jako kandydatka do zagrania roli Sally. Duet kompozytorski Kander/Ebb z myślą o niej właśnie pisał piosenki do filmu.

Zobacz więcej >