Najlepsze filmy 2022 roku według użytkowników serwisu Rotten Tomatoes [TOP 20] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze filmy 2022 roku według użytkowników serwisu Rotten Tomatoes [TOP 20]

Najlepsze filmy 2022 roku według użytkowników serwisu Rotten Tomatoes [TOP 20]

Przedstawiamy najlepsze filmy 2022 roku według serwisu Rotten Tomatoes. Dowiedz się, czy w najlepszej 20. znalazł się film z Polski.

Serwis Rotten Tomatoes, w którym to użytkownicy recenzują filmy, przedstawił spis filmów najlepiej ocenionych w 2022 roku. Na czele tego rankingu znalazły się filmy, które osiągnęły co najmniej 75% pozytywnych komentarzy osób, które je widziały. W szerokim zestawieniu najlepiej ocenianych w tym serwisie filmów mijającego roku znalazł się polski obraz – „IO” Jerzego Skolimowskiego, który z 96% pozytywnych recenzji zajął 20. miejsce.

Prezentujemy 20 najlepszych filmów 2022 roku według Rotten Tomatoes:

„Niedźwiedzie nie istnieją” – 100% pozytywnych recenzji

Wspaniały film irańskiego reżysera Jafara Panahiego, który wbrew szykanom irańskich władz i sześcioletniemu wyrokowi więzienia nie przestaje zadziwiać swoimi wzruszającymi, ale też prowokującymi filmami. W tym filmie Panahi gra fikcyjną wersję samego siebie, reżyserującego zdalnie film z wioski Joban, niedaleko granicy z Turcją. Kiedy traci zasięg WiFi, pożycza kamerę od jednego z lokalnych mieszkańców, by nagrać lokalną ceremonię. To prowadzi do zawirowań w życiu czworga ludzi, których łączą skomplikowane relacje uczuciowe.

„Zdarzyło się” – 99%

Adaptacja książki Annie Ernaux, opowiadającej o młodej studentce Annie, która w 1963 roku zachodzi w nieplanowaną ciążę. Kobieta decyduje się na aborcję, by dokończyć studia i nie powielać wzorców panujących w jej robotniczej rodzinie. Decyzja nie jest łatwa, bo wówczas we Francji aborcja była zakazana i grozi jej za to więzienie. Wraz z upływającym czasem i zbliżającymi się egzaminami Annie musi w końcu zdecydować, czy podjąć ryzyko, czy też zrezygnować ze swoich marzeń…

„Marcel Muszelka w różowych bucikach” – 99%

Wzruszająca animacja dla całej rodziny. Marcel to urocza, mała muszelka, która mieszka ze swoją babcią Connie, z którą uwielbia oglądać program „60 minutes”. Wciąż jednak tęskni za resztą swojej rodziny. Pewnego dnia postanawia ją odnaleźć, więc nagrywa film i wrzuca go do internetu, z nadzieją, że uda mu się odnaleźć krewnych. Nieoczekiwanie staje się gwiazdą internetu, co umożliwia mu występ w ukochanym programie, ale też stawia przed nim wiele niespodziewanych wyzwań…

„Dziewczyny” – 99%

Trzy najlepsze przyjaciółki: Mimmi, Emma i Rönkkö, wchodzące właśnie w dorosłość, pracują w sklepie ze smoothies i spędzają wspólnie czas, dzieląc się swoimi przeżyciami, troskami i szczęśliwymi chwilami. W trzy kolejne piątki każda z nich przeżyje coś, co wpłynie na ich życie: zakochanie oraz coś, czego jeszcze wcześniej nie doświadczyły…

„Till” – 98%

Film oparty na faktach. W 1955 roku czarnoskóry czternastolatek Emmett Till odwiedzał swoją dalszą rodzinę w Mississippi. Został zlinczowany przez lokalnych rasistów. Matka chłopca, Mamie Till-Mobley postanawia walczyć o sprawiedliwość, organizując pogrzeb syna z otwartą trumną, by wszyscy wiedzieli, co spotkało Emmetta. Jej nieugięta postawa sprawia, że cały kraj zaczyna się interesować tą sprawą a bunt wobec rasizmu i nienawiści zaczyna narastać, stając się początkiem wielkich zmian.

„Cicha dziewczyna” – 98%

Odludne, wiejskie tereny Irlandii, 1981 rok. Cicha i zaniedbywana dziewięciolatka Cáit stara się nie zwracać na siebie uwagi, w milczeniu zmagając się z problemami w szkole oraz w swojej ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Latem zostaje wysłana do dalszych krewnych pod opiekę. W nowym domu znajduje ciepło i zaczyna rozkwitać w nowych warunkach. Wkrótce jednak odkrywa, że również ten dom skrywa pewną mroczną tajemnicę.

„Jujutsu Kaisen 0: The Movie” – 98%

Wystawna anime wyreżyserowana przez Seong-Hu Parka. Rika Orimoto jako dziecko ginie na oczach swojego przyjaciela, Yuty Okkotsu, któremu przysięga, że „gdy dorośniemy, to pobierzemy się”. Rika odtąd towarzyszy Okkotsu jako zjawa – opiekuńczy potężny duch, który ochrania chłopaka – gwałtownie i często nawet wbrew jego woli. Zdesperowany Okkotsu chce pozbyć się tej klątwy i zapisuje się do szkoły, w której ma nauczyć się kontrolować agresywną zjawę. Jednak w międzyczasie okazuje się, że będzie musiał stawić czoła znacznie potężniejszej i złowrogiej sile…

„To Leslie” – 98%

Film oparty na prawdziwej historii. Leslie jest samotną matką z Teksasu, która z trudem łączy koniec z końcem. Pewnego dnia jednak wygrywa dużą sumę pieniędzy w loterii, co jest dla niej szansą na odmianę życia. Kiedy jednak mija kilka lat, pieniądze się kończą a Leslie znowu zostaje z niczym, wraca do swych byłych przyjaciół i ludzi, których wydawało jej się, że zostawiła za sobą. Teraz, z pomocą samotnego zarządcy motelu będzie musiała stawić czoła konsekwencjom swojego postępowania i spróbować jeszcze raz ułożyć sobie życie.

„Lunana. Szkoła na końcu świata” – 98%

Bhutan. Młody nauczyciel, Ugyen uchyla się od swoich obowiązków i cały wysiłek wkłada w spełnienie swojego marzenia wyjazdu do Australii i zostania piosenkarzem. Aby ukarać go za zaniedbania, jego przełożony wysyła Ugyena do położonej na największym odludziu wioski Lunana w Himalajach. Tam, pozbawiony wygód, prądu a nawet tablicy będzie musiał znaleźć sposób na poradzenie sobie nie mając praktycznie nic. Z początku przerażony tym wszystkim Ugyen zaczyna z czasem odkrywać, co naprawdę liczy się w życiu i że to on może nauczyć się tu najwięcej…

„Duchy Inisherin” – 97%

Odludna wyspa u wybrzeży Irlandii. Relacje dwóch wieloletnich przyjaciół Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson) komplikują się, gdy jeden z nich postanawia niespodziewanie zakończyć znajomość. Zbity z tropu Padraic, z pomocą swojej siostry i innego znajomego postanawia jednak odzyskać przyjaźń Colma. Im bardziej się stara, tym jego dawny przyjaciel coraz bardziej się od niego izoluje. Napięcie narasta, prowadząc do szokujących konsekwencji.

„Guillermo del Toro: Pinokio” – 97%

Porywająca interpretacja klasycznej powieści Carlo Collodiego w reżyserii Guillermo del Toro. Tym razem twórca mrocznych, klimatycznych obrazów zdecydował się stworzyć niesamowitą, poklatkową animację w formie musicalu. Kiedy opłakujący śmierć swojego syna stolarz Gepetto tworzy drewnianą kukiełkę, która ożywa i pragnie zostać prawdziwym chłopcem oraz zyskać miłość swojego twórcy. Ożywiony drewniany chłopiec wyrusza w magiczną podróż, by odnaleźć swoje miejsce w nie zawsze przyjaznym świecie.

„Książę” – 97%

Wzruszająca komedia, opowiadająca prawdziwą historię. Rok 1961. 60-letni Kempton Bunton kradnie z Galerii Narodowej w Londynie obraz przedstawiający Księcia Wllington, autorstwa Francisca Goi. Następnie mężczyzna wysyła listy, w których w zamian za zwrot dzieła domaga się od brytyjskiego rządu przeznaczenia większych nakładów na opiekę nad starszymi Brytyjczykami. Kiedy ostatecznie Bunton oddaje obraz i dobrowolnie oddaje się w ręce policji, jego proces staje się ogólnokrajową sensacją.

„Hellbender. Dorastanie to piekło” – 97%

W górskim odludziu, z dala od cywilizacji żyją matka i córka. Nastoletnia Izzy dzieli ze swoją matką pasję do heavymetalowej muzyki, jednak to jedna z niewielu rzeczy, które je łączą. Matka cały czas stara się separować córkę od innych ludzi, choć ta wyrywa się do życia w mieście. Z biegiem czasu zdaje sobie sprawę, że nie bez powodu matka nie chce by miała kontakt z innymi osobami, gdy odkrywa że w przeszłości jej rodzina miała związki z czarną magią…

Zobacz też:

„Beavis and Butt-Head Do the Universe” – 97%

Kolejna odsłona przygód dwóch niewydarzonych miłośników ostrej muzyki i niedostępnych dla nich dziewczyn. Kiedy sędzia skazuje Beavisa i Butt-Heada na udział w obozie dla kosmonautów, od razu wiadomo, że nic dobrego (dla kosmosu) nie może z tego wyniknąć. W wyniku działania czarnej dziury dwaj bohaterowie trafiają do przyszłości, czyli 24 lata później. Tutaj będą mieli okazję między innymi spróbować zrozumieć, do czego służy iPhone oraz stać się celem tajemniczej organizacji…

„Wielka wolność” – 97%

Tuż po zwycięstwie aliantów nad nazistami w 1945 roku mieszkańcy wreszcie mogą poczuć się wolni. Jednak nie dotyczy to wszystkich Niemców: na kary więzienia wciąż skazywani są, z mocy paragrafu 175, homoseksualiści. Jednym ze skazanych z tego paragrafu jest Hans. Jednym z jego kochanków zostaje współwięzień Wiktor, skazany za morderstwo, który nigdy nie krył się ze swoją homofobią. Między mężczyznami rozwija się coraz mocniejsza więź, która przetrwa kolejne lata.

„Top Gun: Maverick” – 96%

Długo oczekiwany sequel przeboju z lat 80., największy hit kinowy tego roku. Tom Cruise powraca jako Pete „Maverick” Mitchell – kiedyś narwany pilot myśliwca stawiający czoła własnym demonom, a obecnie instruktor, który w szkole Top Gun musi wyszkolić młodych pilotów i przygotować ich do wypełnienia śmiertelnie niebezpiecznej misji. Największe wrażenie robią zapierające dech w piersiach pojedynki powietrzne, wykonywane na prawdziwych myśliwcach F-18.

„Aftersun” – 96%

Sophie wspomina wakacje w Turcji sprzed 20 lat, na które zabrał ją ojciec. Był to dla niej czas niewinności i odkrywania świata. Wyruszając w myślach w melancholijną podróż do przeszłości kobieta wraca do wydarzeń sprzed lat i stara się pogodzić wizję swojego ojca jakiego znała z człowiekiem, o którym nie wie wszystkiego.

„Boscy” – 96%

Penélope Cruz, Antonio Banderas i Oscar Martínez w zwariowanej satyrze na świat kina i celebry. Ekscentryczny miliarder postanawia nakręcić przełomowy film. Zatrudnia więc najlepszych w swoim fachu: genialną (i zwariowaną) reżyserkę Lolę Cuevas (Cruz), hollywoodzkiego gwiazdora Félixa Rivero (Banderas) i ikonę teatru Ivána Torresa (Martínez). Obaj aktorzy bardzo się nie lubią, w dodatku marzą o tym, by przyćmić swojego oponenta. Kiedy jednak reżyserka stawia ich przed coraz dziwniejszymi zadaniami, aktorzy będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich możliwości oraz przyjrzeć się krytycznie swoim własnym dokonaniom.

„Niewiniątka” – 96%

Mroczny, niepokojący horror. Podczas długiego polarnego grupa dzieci odkrywa, że posiada nadnaturalne zdolności. Początkowo wykorzystuje je tylko do zabawy i niewinnych psot. Kiedy jednak ich moc staje się coraz większa, zaczynają ją wykorzystywać by ukarać „niegrzecznych” dorosłych….

„IO” – 96%

Niezwykły, poruszający film Jerzego Skolimowskiego, polski kandydat do Oscara. Bohaterem filmu jest poczciwy osiołek IO, który kroczy przez życie, stykając się z najróżniejszymi postawami ludzkimi. Doświadcza radości, ale też bólu, ludzkiej troski, ale też okrucieństwa. Nie jest panem swojego losu i nie ma wpływu na to, co się z nim stanie, jednak nigdy nie traci swojej niewinności.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >