Najlepsze animacje w historii kina [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze animacje w historii kina [TOP 10]

Najlepsze animacje w historii kina [TOP 10]

Wzruszające, zabawne, piękne lub pouczające – filmy animowane również mogą być prawdziwym dziełem sztuki. Zobacz nasz subiektywny ranking dziesięciu najlepszych animacji w historii kina.

Animacje, które zabiorą Cię w czasy dzieciństwa albo ożywią wyobraźnię Twoich dzieci. Dziesięć najlepszych filmów animowanych.

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Prawdziwe arcydzieło i pierwszy pełnometrażowy animowany film wytwórni Walta Disneya. Gdy zła królowa dowiaduje się, że nie jest już „najpiękniejsza w świecie”, postanawia zabić tę najpiękniejszą – królewnę Śnieżkę. Dziewczyna ucieka do lasu, gdzie znajduje schronienie w domku siedmiu krasnoludków. Będą musieli stanąć w jej obronie, gdy zła królowa dowie się, że Śnieżka wciąż żyje…

„Przygody Kubusia Puchatka”

Rysunkowa adaptacja słynnej książki dla dzieci A.A. Milne’a. Przygody Kubusia Puchatka, który dla zdobycia „małego co nieco” potrafi wpakować się w niejedną kabałę. W Stumilowym lesie mieszkają także przyjaciele Puchatka, czyli: bojaźliwy Prosiaczek, smutny osioł Kłapouchy, rozbrykany Tygrysek, rozsądny Królik czy Mama Kangurzyca z Maleństwem.

„Król Lew”

Choć niedawno w kinach można było obejrzeć inną, komputerową wersję tej animacji, to w rankingu najlepszych animacji znalazł się rysunkowy oryginał, mający w sobie dużo ciepła i disneyowskiej nostalgii. Simba – młode i żądne przygód lwiątko – uczy się, jak być królem zwierząt od swego mądrego ojca, Mufasy. Pewnego dnia Mufasa ginie, zabity przez swego żądnego władzy brata, Skazę, który o śmierć króla obwinia Simbę. Lwiątko ucieka do dżungli, gdzie zaprzyjaźnia się z cwaną surykatką Timonem i guźcem Pumbą. Pewnego dnia Simba spotyka Nalę – przyjaciółkę z dzieciństwa, o której dowiaduje się o ponurym losie krainy pod władaniem Skazy. Teraz, dorosły już lew, stanie do walki o królestwo.

„Dumbo”

Wzruszająca animacja z 1941 roku, która zdobyła Oscara za muzykę w musicalu oraz Nagrodę Specjalną w Cannes dla najlepszej animacji. Dumbo to mały słonik z wielkimi uszami, który jest przez to wyśmiewany przez inne zwierzęta. Jednak wkrótce, dzięki przyjaźni z zawadiacką myszą, odkrywa, że może latać! Teraz może ruszyć po sławę i wydostać z cyrku swoją ukochaną mamę.

„Pinokio”

Disneyowska animacja klasycznej bajki Carlo Collodiego o drewnianej kukiełce, która bardzo chciała zostać chłopcem. Animacja zdobyła dwa Oscary: za muzykę oryginalną oraz za najlepszą piosenkę: „When You Wish Upon a Star”. Stworzona przez Geppetta marionetka ożywa dzięki czarom dobrej wróżki. Teraz Pinokio wyruszy w wielką podróż, żeby udowodnić, że zasługuje na to, żeby zostać prawdziwym chłopcem. Towarzyszy mu mądry świerszcz Hipolit, ale to nie uchroni go przed wieloma kłopotami…

„Zakochany Kundel”

Jedna z najbardziej wzruszających animacji w historii kina. Lady to prawdziwa psia arystokratka – cocker-spanielka z dobrego domu. Tramp z kolei to bezpański kundel, który zna życie ulicy i dzięki swojemu sprytowi wszędzie sobie poradzi. Gdy się spotykają po raz pierwszy, nie przypadają sobie do gustu. Jednak wkrótce Tramp zmiękczy serce swojej wybranki, dzięki romantycznej kolacji. Jednak gdy oboje mają się ku sobie, Lady zostaje złapana przez chycla. Tramp wyrusza jej na ratunek.

„Toy Story”

Ulubioną zabawką Andy’ego jest kowboj Chudy. Jednak wkrótce chłopak dostaje nową zabawkę – przebojowego i nieustraszonego astronautę Buzza Astrala. Zazdrosny o uwagę chłopca Chudy rywalizuje z Buzzem. Pechowo obaj trafiają do domu sąsiada Andy’ego – wrednego Syda, który uwielbia niszczyć zabawki w okrutny sposób. Teraz Buzz i Chudy muszą zjednoczyć siły, żeby uciec prześladowcy.

„WALL·E”

Wzruszająca animacja studia Pixar, które udowodniło, że nawet komputerowe animacje mogą mieć „duszę”. Przyszłość: Ziemia stała się zanieczyszczona tak bardzo, że ludzkość musiała ją opuścić. Na zagraconej planecie został m.in. karaluch i WALL.E – mały robot przetwarzający odpady. Pewnego dnia na Ziemi ląduje nowoczesna EVE, która ma zbadać, czy planeta nadaje się do życia. Gdy znajdują kiełkującą roślinę, lecą na statek z ludźmi, by dać im znać, że mogą wrócić na Ziemię. Jednak sterujący statkiem komputer wcale nie chce się na to zgodzić…

„Bambi”

Jelonek Bambi spędza dni na zwiedzaniu lasu, poznawaniu nowych przyjaciół i beztroskich zabawach. Jednak pewnego dnia traci mamę, zastrzeloną przez myśliwych. Teraz Bambi musi się szybko nauczyć samodzielnego życia i zrozumieć, na czym polega dorosłość.

„Coco”

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć animacji, która mimo że jest najnowszą z tu przedstawionych, to zachwyca i wzrusza niczym najlepsze klasyki kina. Film otrzymał Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę („Remember Me”). Młody chłopak Miguel kocha muzykę, grę na gitarze i chce być jak jego idol Ernesto de la Cruz. Jednak w jego rodzinie muzyka jest zakazana, odkąd jego przodek nie wrócił z trasy koncertowej. Gdy Miguel chce wziąć udział w konkursie muzycznym, przypadkowo trafia do kolorowej Krainy Umarłych. Tam, przy pomocy cwaniaka Hectora, chce dotrzeć do swojego idola de la Cruza i udowodnić swój talent.

Chcesz poznać historie z życia gwiazd? Włącz Radio Pogoda codziennie o 22:00 i słuchaj wywiadów z największymi gwiazdami kina i muzyki!

Zobacz też:

Filmowe ciekawostki

Gdzie nie można było obejrzeć "Bambi"?

Brytyjski regulator mediów uznał, że animacja jest zbyt brutalna i nie powinna być przeznaczona dla dzieci. Film emitowano w późnych godzinach wieczornych.

Ile autobiografii w "Zakochanym kundlu"?

W filmie „Zakochany kundel” Lady zostaje podarowana w pudełku na kapelusze. W prawdziwym życiu Walt Disney właśnie tak wręczył psa swojej żonie.

Czy "Bambi" jest filmem niemym?

Film ma zaledwie 800 słów dialogu. Jest to najmniej ze wszystkich klasycznych animacji długometrażowych z wytwórni Walta Disneya.

Czy "Zakochany kundel" ma realistyczne sceny?

Tak. Animator Woolie Reitherman trzymał szczury w klatce koło swego biurka, żeby zobaczyć jak się zachowują i wiarygodnie oddać ich ruch w scenie walki Trampa ze szczurem.

"Pinokio" w "Bambi"?

Sceny płonącego lasu i niektóre ujęcia przyrody to tak naprawdę niewykorzystane ujęcia z innej disneyowskiej animacji: „Pinokia”.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >