Najgorzej wymawiane wyrazy 2020 roku [Lista] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najgorzej wymawiane wyrazy 2020 roku [Lista]

Najgorzej wymawiane wyrazy 2020 roku [Lista]

Przedstawiamy listę najczęściej przekręcanych i źle wymawianych wyrazów w Ameryce w 2020 roku. Zaskakujące przykłady.

Wiceprezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, słynny wirusolog, doradca prezydenta USA ds. walki z koronawirusem dr Anthony Fauci oraz Leonardo da Vinci znaleźli się w zestawieniu… najgorzej wymawianych słów w tym roku.

Listę przygotowała U.S. Captioning Company – firma zajmująca się produkowaniem podpisów do wydarzeń na żywo, relacjonowanych przez telewizję. Zestawienie zawiera wyrazy, które sprawiały najwięcej kłopotów w wymowie prezenterom telewizyjnym i reporterom podczas prowadzenia relacji z różnych wydarzeń w kończącym się 2020 roku.

Autorzy listy stworzyli ją po raz piąty, na zlecenie Babbel – firmy promującej aplikację do nauki języków obcych, mającą swoje biura w Berlinie i w Nowym Jorku. Starszy lingwista z firmy, Todd Ehresmann, powiedział, że (nie ma w tym żadnej niespodzianki) prezentowana lista ukazuje słowa głównie z obszaru polityki i pandemii koronawirusa.

„Wszystkie te wydarzenia dodały do naszego słownika nowe frazy i musieliśmy popracować nad tym, jak prawidłowo je stosować” – wyjaśnił.

Jak właściwie wymawiać często mylone słowa

Todd Ehresmann przybliżył też Amerykanom prawidłową wymowę słów, które w mijającym roku sprawiały im najwięcej problemów:

Anthony Fauci (AN-thon-nee FOW-chee) – szef amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób zakaźnych w USA.

Bangtan Sonyeondan (PUNG-tahn SOH-nyun-dahn) – pełna nazwa południowokoreańskiego zespołu K-Pop, znanego jako BTS

Giannis Antetokounmpo (YON-nis AHN-de-doh-KOON-boh) – grecki koszykarz grający w zespole NBA Milwaukee Bucks, uhonorowany w tym roku tytułem Njabardziej Wartościowego Gracza NBA.

Isaias (ees-ah-EE-ahs) – nazwa potężnego huraganu, który w lecie uderzył we wschodnie wybrzeże USA oraz spustoszył Karaiby.

Kamala Harris – wiceprezydent-elekt USA. Associated Press donosiło, że jej pierwsze imię wymawia się „KAH’-mah-lah” – lub, jak sama wyjaśnie w swojej biografii: „comma-la [jak przecinek po angielsku – red.]”.

Leonardo da Vinci (lee-oh-NAR-doe dah-VIN-chee) – włoski artysta, geniusz, twórca „mona Lisy”. Złe wymawianie jego imienia w tym roku było wręcz powodem tworzenia wielu memów w mediach społecznościowych.

Mahamayavi Bhagavan Antle (mu-HAH-muh-yaw-vee bag-AH-wahn ANT-uhl) – pełne imię i nazwisko właściciela prywatnego zoo, „Doca” Antle’a, który stał się znany dzięki serii dokumentalnej „Tiger King” na Netfliksie.

Nevada (nev-ADD-ah) – amerykański stan, którego najbardziej znanym miastem jest Las Vegas. Odgrywał bardzoważną rolę w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA.

Yosemite (yoh-SEM-it-ee) – słynny park narodowy w Kalifornii. Nazwa wielokrotnie w tym roku przekręcana przez prezydenta Donalda Trumpa.

Poniżej: dowiedz się też, jak właściwie wymawiać te słowa po angielsku:

10 źle wymawianych angielskich słów przez obcokrajowców. Źródło: Youtube

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >