Boże Narodzenie: uwaga na te zabawki! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Boże Narodzenie: uwaga na te zabawki!

Boże Narodzenie: uwaga na te zabawki!

Amerykańska organizacja badająca bezpieczeństwo zabawek stworzyła listę 10 potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci produktów. Dowiedz się, jakich zabawek nie kupować w Boże Narodzenie.

W tym roku musimy pamiętać nie tylko o tym, żeby wiedzieć, ile osób zaprosić na Boże Narodzenie. Musimy też uważać, co kupujemy swoim dzieciom pod choinkę.

Mająca swoją siedzibę w Bostonie organizacja World Against Toys Causing Harm Inc. (WATCH) opublikowała listę 10 najgorszych zabawek 2020 roku. Opisali produkty, które mogą być niebezpieczne dla dzieci, a nawet mogą spowodować kalectwo.

We wstępie do swojego raportu o najgorszych zabawkach stowarzyszenie zauważyło, że „choć w założeniu te zabawki mają sprawiać radość, to wiele z nich może być potencjalnie niebezpieczna. Niektóre mogą nawet spowodować śmierć dziecka” – czytamy. World Against Toys Causing Harm Inc. Zwraca też uwagę, że ponieważ wielkimi krokami zbliża się sezon zakupów na Boże Narodzenie, wybór odpowiednich prezentów dla dziecka jest bardzo ważny.

Na co uważać w zabawkach

Twórcy zestawienia podkreślają, że producenci w dalszym ciągu umieszczają w zabawkach groźne elementy:

„Wstrząsający jest fakt, że w nowych generacjach zabawek wciąż pojawiają się klasyczne niebezpieczeństwa, takie jak: małe części, sznurki, kulik, toksyczne substancje, twarde materiały i niewłaściwe ostrzeżenia oraz tabele. To wszystko stanowi ryzyko dla dzieci” – napisali eksperci WATCH.

Ocenia się, że w USA co roku w wypadkach z udziałem zabawek lub przez nie spowodowanych obrażenia odnosi około 240 tysięcy dzieci. Statystycznie z powodu wadliwych zabawek co trzy minuty do szpitala trafia poszkodowane dziecko.

Z tymi zarzutami nie zgadza się reprezentujące twórców zabawek stowarzyszenie Toy Association. Krytykuje doniesienia WATCH, jako „niepotrzebnie alarmistyczne”.

„Według prawa wszystkie zabawki sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych muszą spełnić ponad 100 rygorystycznych standardów oraz przejść testy bezpieczeństwa. […] Jednak WATCH nie testuje zabawek ujętych w swoim doniesieniu, żeby sprawdzić, czy są bezpieczne. Ich zarzuty wydają się bazować na przekręcaniu obowiązkowych standardów wymaganych dla zabawek i niedostrzeganiu, że priorytetem twórców zabawek jest bezpieczeństwo i zabawa” – napisało Toy Association.

Toy Association podkreśla, że każdy rodzic zawsze powinien wybierać zabawki odpowiednie do wieku dziecka, zachęcać je do bezpiecznej zabawy i upewnić się, że kupują produkt z renomowanych sklepów i sprzedawców.

10 najgorszych zabawek i zagrożenia, jakie stwarzają według WATCH:

  1. Calico Critters Nursery Friends – niebezpieczeństwo udławienia się małymi przedmiotami;
  2. Missile Launcher – potencjalne zagrożenie uszkodzenia oka i twarzy.
  3. Marvel Avengers Vibranium Power FX Claw – potencjalne zagrożenie uszkodzenia oka i twarzy.
  4. Gloria Owl – możliwość połknięcia.
  5. WWE Jumbo Superstar Fists – zagrożenie tępymi obrażeniami.
  6. Sci-Fi Slime – możliwość obrażeń chemicznych.
  7. Boomerang Interactive Stunt UFO – możliwość obrażeń od śmigła.
  8. Boom City Racers – potencjalne zagrożenie uszkodzenia oka i twarzy.
  9. My Sweet Love Lots of Love Babies Minis – niebezpieczeństwo udławienia się.
  10. Star Wars Mandalorian Darksaber – zagrożenie tępymi obrażeniami i uszkodzeniem oczu.

Zobacz więcej >