Najbogatsi podczas pandemii koronawirusa powiększyli swój majątek, podczas gdy na całym świecie miliony ludzi popadają w ubóstwo – alarmuje Oxfam.
Miliarderzy, w tym założyciel Amazona Jeff Bezos czy szef Tesli Elon Musk, w trakcie pandemii koronawirusa zwiększyli stan swojego konta, podczas gdy większość ludzi boryka się z coraz większymi problemami finansowymi – alarmuje międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.
Wirus nierówności
Raport organizacji, zatytułowany „Wirus nierówności” („The Inequality Virus”) opublikowano w czasie, gdy trwa wirtualne Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jak powiedziała szefowa Oxfam Gabriela Bucher, obecnie „jesteśmy świadkami największego wzrostu nierówności od kiedy zaczęto gromadzić dane na ten temat”. Bucher zaapelowała o zwiększenie podatków dla najbogatszych i większą ochronę pracowników.
„Usztywnione gospodarki kierują dobrobyt do bogatej elity, która przeczekuje pandemię w luksusie, podczas gdy ludzie stojący w pierwszej linii frontu – sprzedawcy i pracownicy medyczni – mają problemy z opłaceniem rachunków” – czytamy w oświadczeniu dyrektorki Oxfam.
Koronawirus rozpętał ekonomiczną burzę, która uderzyła najmocniej w biednych i wykluczonych. Bank Światowy ostrzega, że ponad 100 milionów ludzi może zostać zepchniętych w ekstremalne ubóstwo. W raporcie Oxfam stwierdza, że podźwignięcie z ubóstwa ludzi tak, by liczba ubogich wróciła do poziomu sprzed pandemii, może potrwać ponad dekadę.
Bogaci mają się coraz lepiej
Tymczasem połączone bogactwo światowych miliarderów między marcem a grudniem 2020 roku zwiększyło się o 3,9 tryliona dolarów, do poziomu 11,95 trylionów dolarów – głosi raport.
10 najbogatszych ludzi na świecie – na czele z Bezosem i Muskiem oraz właścicielem luksusowych marek LVMH Bernardem Arnaultem, szefem Microsoftu Billem Gatesem i szefem Facebooka Markiem Zuckerbergiem – w tym samym okresie odnotowało wzrost majątku o 540 miliardów dolarów.
Jak pomóc biedniejszym?
Oxfam postuluje wprowadzenie wyższych podatków od bogactwa i podatków dla korporacji, wraz z jednoczesnym wzmocnieniem ochrony pracowników. Jak szacuje organizacja, tymczasowy podatek od dodatkowych zysków, które gromadzą 32 globalne korporacje które najbardziej zyskały podczas pandemii, mógłby przynieść w 2020 roku 104 miliardy dolarów.
