Nagroda Nobla: odebrali ją w domach - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nagroda Nobla: odebrali ją w domach

Nagroda Nobla: odebrali ją w domach

Tegoroczna ceremonia wręczania Nagród Nobla była inna niż zwykle. Laureaci odebrali nagrody siedząc w swoich domach.

Zdobywcy Nagrody Nobla w 2020 roku otrzymali swoje wyróżnienia podczas ceremonii w czwartek. Jednak nie byli wówczas w Sztokholmie, a tysiące kilometrów dalej – w swoich domach. Jednocześnie przygrywali im społecznie zdystansowani muzycy.

Podczas specyficznej ceremonii, na koniec specyficznego roku, szwedzka telewizja relacjonowała moment wręczania nagród z budynku ratusza w Sztokholmie w dniu, gdy zazwyczaj jest on wypełniony publicznością oklaskującą zdobywców Nagrody Nobla.

„To jest zaiste inna niż zwykle ceremonia przyznawania Nagród Nobla” – powiedział w oświadczeniu transmitowanym z pałacu królewskiego król Karol XVI Gustaw. Tym razem, z powodu pandemii koronawirusa, zwycięzcy pozostali w swoich domach podczas ceremonii.

Laureaci odebrali Nobla w swoich domach

Michael Houghton, zdobywca nagrody z dziedziny medycyny, wspólnie z Harveyem Alterem i Charlesm Ricem za odkrycie wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C, swoją nagrodę odebrał siedząc w ogrodzie własnego domu w Kalifornii. Jego strój – wygodny, zapinany sweter – podczas tradycyjnej ceremonii w Sztokholmie byłby czymś nie do przyjęcia jako kreacja na okoliczność odbioru Nagrody Nobla, w której uczestniczą najważniejsi ludzie świata, królowie, arystokraci i cała szwedzka śmietanka towarzyska.

Z kolei zdobywczyni nagrody z dziedziny literatury, Louise Gluck swojego Nobla otrzymała w swym ogrodzie w Bostonie. Miała wtedy na sobie także mało wyjściowy strój – kurtkę z baraniej wełny.

Niektórzy z pozostałych wyróżnionych miało na sobie podczas zdalnej ceremonii garnitury, choć na przykład laureat z dziedziny fizyki Reinhard Genzel w chwili odbioru Nagrody Nobla miał na sobie smoking.

Niektórzy z laureatów mieli na sobie maski, a niektórzy nie, kiedy przyjmowali dyplom oraz dołączony do niego czek na 10 mln szwedzkich koron (równowartość 1,18 mln dolarów). Taka suma została zapisana w testamencie fundatora nagrody, wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

Jaka ceremonia w 2021 roku?

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla niestety nie mieli okazji pławić się w blasku sławy w 2020 roku w takim stopniu, w jakim mogli to robić ich poprzednicy, ale zostali zaproszeni do uczestnictwa w ceremonii w 2021 roku, o ile będzie mogła ona być zorganizowana w „normalny” sposób.

„Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli okazję do świętowania we właściwej, zwyczajnej formie” – powiedział Berit Reiss-Andersen, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >