Skwer na cześć Ireny Jarockiej w Krakowie: Motylem Jestem
Strona główna » Motylem Jestem: Skwer Ireny Jarockiej w Krakowie. Jej przebojów nie da się zapomnieć

Motylem Jestem: Skwer Ireny Jarockiej w Krakowie. Jej przebojów nie da się zapomnieć

W Krakowie odsłonięto skwer ku czci Ireny Jarockiej. Sprawdź, co podczas uroczystości powiedział mąż słynnej artystki oraz jak wyglądało nadawanie nazwy temu miejscu. Zobacz, jak wygląda skwer o nazwie Motylem Jestem.

Irena Jarocka była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Do dziś wielu z nas nuci takie jej przeboje jak „Gondolierzy znad Wisły”, „Śpiewam pod gołym niebem”, „W cieniu dobrego drzewa” czy „Motylem jestem”. I właśnie tytułem ostatniej piosenki nazwano nowy skwer w Krakowie, który ma upamiętnić wybitną artystkę.

Zobacz: Irena Jarocka jakiej nie znamy! Rozmowa z biografką artystki, Mariolą Pryzwan [PODCAST]

„Motylem jestem” – wyjątkowe miejsce

W piątek 14 kwietnia w w Krakowie, w dzielnicy Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim uroczyście nadano nazwę bezimiennemu dotąd skwerowi. Od teraz skwer przy ulicy Nad Potokiem będzie nosić oficjalną nazwę „Motylem Jestem”! W ten sposób uczczono pamięć Ireny Jarockiej.

W uroczystym nadaniu imienia skwerowi wzięło udział liczne grono oficjeli, mieszkańców oraz wielbicieli talentu Ireny Jarockiej. Obecni byli między innymi: mąż piosenkarki i prezes Fundacji Ireny Jarockiej Michał Sobolewski, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider i pomysłodawca wydarzenia Stefan Majewski.

Sprawdź też: Wspominamy Irenę Jarocką w dniu rocznicy urodzin

Podczas uroczystości odsłonięto tabliczkę z informacjami na temat życia i twórczości Ireny Jarockiej. Odwiedzający skwer będą również mogli zapoznać się z jej artystycznymi dokonaniami. W trakcie odsłaniania tabliczki najpiękniejsze piosenki artystki wykonali Monika Biederman-Pers, Ewa Romaniak, Piotr Karzełek, a na akordeonie zagrał Mateusz Dudek.

Skwer w Krakowie to nie pierwsze tego typu upamiętnienie Ireny Jarockiej. Wybitna artystka ma już swój skwer w Gdańsku-Oliwie: u zbiegu ulic Żeromskiego i Grottgera 20 października 2021 roku odsłonięto pomnik artystki, którego twórca był Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Zobacz: Artysta, który nie potrafi napisać złej piosenki. Seweryn Krajewski gwiazdą „Alei Sław Radia Pogoda”

Irena Jarocka – żona, matka i artystka

Jak wspominał mąż Ireny Jarockiej, wybór właśnie takiej nazwy dla skweru nie był przypadkowy:

„Motylem jestem” to przebój 1974 roku. W Krakowie, w auli Auditorium Maximum UJ dostałą laur elegancji za 2008 r., gdzie wystąpiła z koncertem. Była wspaniałą żoną, matką i artystką. Była pięknym, szlachetnym i promieniującym miłością słowikiem – powiedział Michał Sobolewski.

Irena Jarocka największą popularność zyskała w latach 70. ubiegłego wieku. Współpracowała z największymi polskimi artystami, między innymi z zespołami Polanie, Czerwone Gitary czy Budka Suflera, ale też choćby z Charlesem Aznavourem czy Michaelem Boltonem.

Sprawdź też: Quiz: Jak dobrze znasz życie i piosenki Ireny Jarockiej?

Występowała na niezliczonych koncertach w Polsce i na świecie. Na Międzynarodowym Festiwalu w Rennes zdobyła nagrodę Srebrnego Gronostaja, nagrodę Miasta Rennes i nagrodę za interpretację. Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 r. w Warszawie. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

Poniżej możesz zobaczyć materiał wideo z piątkowej uroczystości:

Źródło: Telewizja Kraków.pl/Youtube

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >