Moderna chce się upewnić, że szczepionka na koronawirusa jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna, żeby można ją było podać nastolatkom przed rokiem szkolnym 2021/2022.
Moderna poinformowała, że eksperymentalną szczepionkę na koronawirusa będą otrzymywać nastolatki w wieku od 12 do 17 lat. Przedstawiciele firmy biotechnologicznej wyjaśnili, że rozpoczynają testy, żeby można było zabezpieczyć nastolatki przed nowym rokiem szkolnym.
– Zachęcają nas wstępne analizy badania trzeciej fazy z udziałem osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych. To badanie młodzieży pomoże nam ocenić potencjalne bezpieczeństwo i immunogenność naszej szczepionki na COVID-19 dla tej ważnej części populacji – powiedział Stéphane Bancel, prezes Moderny. – Mamy nadzieję, iż będziemy w stanie zapewnić bezpieczną szczepionkę, która da ochronę nastolatkom, żeby mogli wrócić do szkoły w normalnych warunkach.
Moderna zapowiedziała już na początku tego miesiąca że planuje przeprowadzenie badań klinicznych swojej szczepionki na COVID-19 z udziałem młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.
Badanie obejmie 3000 dzieci, zgodnie z listą zamieszczoną na stronie clincaltrials.gov, i będzie to pierwszy krok w procesie szczepień młodych ludzi.
Podobnie jak w przypadku badań dorosłych, uczestnicy przyjmują dwie dawki szczepionki w ciągu czterech tygodni. Połowa grupy otrzymuje placebo.
Jak działa szczepionka Moderny. Źródło: The Telegraph, Youtube
Moderna oczekuje na awaryjne dopuszczenie do użycia swojej szczepionki na koronawirusa przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Badania potwierdziły, że preparat jest skuteczny w ponad 94% w zapobieganiu COVID-19. Ne powoduje przy tym poważnych działań niepożądanych. Moderna jest drugą firmą, która złożyła wniosek o awaryjne zezwolenie FDA. Pierwszy był zespół farmaceutyczny firmy Pfizer i jej partnera BioNTech. Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać pierwsze dawki dwudawkowej szczepionki na COVID-19 Moderny w ciągu kilku tygodni.
Testy kliniczne wśród nastolatków w wieku 12 lat prowadzi amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech. Szczepionka na koronawirusa Pfizer-BioNTech została zatwierdzono do użycia w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Bahrajnie. Od 8 grudnia trwają już szczepienia w Wielkiej Brytanii.
Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do użycia szczepionki Pfizer-BioNTech do końca 2020 r.